28 Μαρτίου 2024

search icon search icon

«Γονάτισε» και την Μπανβίτ ο Άρης

aris-mpanbit
Το 4Χ4 στο ξεκίνημα του Basketball Champions League έκανε ο Άρης, ο οποίος επιβλήθηκε με 84-78 της Μπάνβιτ στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.
Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το παιχνίδι, βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 12 πόντους (10-22), αλλά στην 2η περίοδο ανέβασε την απόδοσή της και με κορυφαίο τον Βλάντο Γιάνκοβιτς κατάφερε (με σερί 13-0) να περάσει μπροστά και να κλείσει το ημίχρονο στο -2 (36-38).
Κι αν στην τρίτη περίοδο οι Τούρκοι διατήρησαν το προβάδισμα (61-60), στο τελευταίο 10λεπτο οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη κατάφεραν να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα και να υποχρεώσουν τη Μπάνβιτ στην πρώτη της ήττα στον Α΄ όμιλο.
Ο Γιάνκοβιτς με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος του Άρη, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Κάμινγκς που τελείωσε το ματς με 16.
Πηγή: Naftemporiki.gr

Ακολουθήστε τη Karfitsa στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον κόσμο.