ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ

%ce%b7%ce%bc%ce%b9%ce%bc%ce%b1%cf%81%ce%b1%ce%b8%cf%89%ce%bd%ce%b9%ce%bf%cf%821

Ολοκληρώθηκε ο 5ος Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης, μία από τις σημαντικότερες αθλητικές διοργανώσεις της πόλης. Νικητής αναδείχθηκε ο Αντώνης Παπαδημητρίουμε χρόνο κάτω από τη 1:10′.Στον 5ο Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης, συμμετείχαν τουλάχιστον 4.500 αθλητές από 61 χώρες.

Η διαδρομή του Ημιμαραθωνίου ακολούθησε  τις οδούς: Ναυάρχου Κουντουριώτου, Λεωφόρος Νίκης, Λεωφ. Μεγ. Αλεξάνδρου, αναστροφή 180◦ στο ύψος της Γεωργίου Παπανδρέου, Λεωφ. Μεγ. Αλεξάνδρου, στροφή δεξιά επί της Γ’ Σεπτεμβρίου, στροφή αριστερά και είσοδος στην Ανδρονίκου, Τσιμισκή, Πολυτεχνείου, στροφή 180◦ και είσοδος στην Καρατάσου, Κουντουριώτου. Οι δρομείς διένυσαν   την συγκεκριμένη διαδρομή δύο φορές και τερμάτισαν  μπροστά στον Λευκό Πύργο.

er

er1

Εν τω μεταξύ στις 21.30 ξεκίνησε  ο Δρόμος Υγείας και Δυναμικού Βαδίσματος 5 χλμ.,.Η εκκίνηση δόθηκε στο δημαρχείο Θεσσαλονίκης και στον αγώνα συμμετείχαν πάνω από 22.000 δρομείς.

Η διαδρομή των 5.000μ. ακολούθησε τις οδούς: Λεωφ. Βασ. Γεωργίου, Ανδρονίκου, Τσιμισκή, Πολυτεχνείου, Καρατάσου, Λεωφ. Κουντουριώτου, Λεωφ. Νίκης, όπου οι συμμετέχοντες τερμάτισαν μπροστά στον Λευκό Πύργο.