28 Μαρτίου 2024

search icon search icon

Γκαραμπάγκ-ΠΑΟΚ: Tο background της αναμέτρησης

eb5c0d1b1de2eb7b540c2b304933c2c5_xlΜε αφορμή την μεγάλη αναμέτρηση του ΠΑΟΚ στο Μπακού κόντρα στην Γκαραμπάγκ για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League διαβάστε ενδιαφέρουσες πληροφορίες σχετικά με το background της αναμέτρησης, το παρελθόν του Δικεφάλου με ομάδες από το Αζερμπαϊτζάν και για τις επιδόσεις του Δικεφάλου όταν αγωνίζεται στις 20 του Οκτώβρη στην Ευρώπη.
#1 ήττα στα τελευταία οκτώ ματς στο Europa League έχει ο ΠΑΟΚ που την περσινή περίοδο ηττήθηκε μόνο από την Κράσνονταρ στην Ρωσία, ενώ στα υπόλοιπα παιχνίδια είχε τέσσερις ισοπαλίες και μια νίκη στην Γερμανία επί της Ντόρτμουντ.
#2 ακόμη αγώνες έχει με ομάδα από το Αζερμπαϊτζάν ο ΠΑΟΚ που την σεζόν 2015-16 αντιμετώπισε την Γκαμπάλα για τους ομίλους του Europa League. Οι δύο αγώνες, τόσο ο πρώτος που έγινε στο Μπακού τον Σεπτέμβριο, όσο και αυτός της Τούμπας στο τέλος Νοεμβρίου, τελείωσαν ισόπαλοι 0-0.
#3 από τις ισοπαλίες της περσινής περιόδου ήταν με 0-0 την περίοδο 2015-16, ενώ και η μοναδική φετινή ήταν το 0-0 με την Φιορεντίνα. Αυτή με την Ντόρτμουντ στην Τούμπα ήταν με 1-1 για το περσινό Europa League και είναι από τις λίγες με γκολ που έχει ο Δικέφαλος στον θεσμό.
#4 αγώνες έχει δώσει στα φετινά Κύπελλα Ευρώπης ο ΠΑΟΚ και έχει σημειώσει εννέα γκολ τα οποία προέρχονται από επτά διαφορετικούς ποδοσφαιριστές της ομάδας. Ο Στέφανος Αθανασιάδης είναι ο πρώτος σκόρερ με τρία γκολ, τα δύο κόντρα στην Σλόβαν Λίμπερετς και το άλλο στα προκριματικά του Champions League κόντρα στον Άγιαξ.
#5 ευρωπαϊκά ματς έχει δώσει στην ίδια ημερομηνία ο ΠΑΟΚ. Το πρώτο ήταν το 1976 όταν ηττήθηκε με 4-0 από την Ντιναμό στο Κίεβο για το κύπελλο Πρωταθλητριών. Το 1982 επικράτησε με 2-0 της Σεβίλλης στην Θεσσαλονίκη. Το 2005 ηττήθηκε με 1-0 στο Ντόνετσκ από την Σαχτάρ, ενώ το 2011 επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Σάμροκ Ρόβερς.