Διπλό στη Ρόδο για τον ανώτερο Ηρακλή - Karfitsa.gr
Αθλητισμός

Διπλό στη Ρόδο για τον ανώτερο Ηρακλή

Ο Ηρακλής “απέδρασε” με τη νίκη από τη Ρόδο, επικρατώντας του Κολοσσού με 88-86 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Basket League.

Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη του Γηραιού στο πρωτάθλημα (5-5) και δεύτερη εκτός έδρας, με τους “κυανόλευκους” να έχουν 52% ποσοστό ευστοχίας στα σουτ τριών πόντων.

Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση όμως ο Μπρέιζελτον αστόχησε σε δύσκολο λέι-απ στην τελευταία φάση.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ, ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και πιο αποφασιστική, όμως στάθηκε και τυχερή στο φινάλε.

Μεγάλο ματς έκανε ο Θοδωρής Ζάρας στο πρώτο μέρος, όταν σκόραρε και τους 17 πόντους του, MVP ήταν όμως ο Τζαμάλ Σούλερ που σταμάτησε επίσης στους 17 από 3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 2/3 βολές, ενώ πήρε δύο ριμπάουντ, έκλεψε δύο μπάλες, έδωσε μία ασίστ και κέρδισε επτά φάουλ σε 30 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 41-53, 62-70, 86-88

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 19 (7/13 δίποντα, 5/8 βολές, 2 ριμπάουντ), Μπρέιζελτον (0/8 σουτ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Τζάκσον 17 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντάνιελς 3, Κρομά 12 (2), Τσαλμπούρης 6 (1), Γκρίφιν 4 (2/5 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πουλιανίτης 2, Μωραΐτης 5 (1), Τουτζιαράκης 18 (5/6 δίποντα, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ), Παύλος

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Τέπιτς 5 (1), Καββαδάς 8 (6/7 βολές), Σούλερ 17 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Ντέιβις 9 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάνλαν 14 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Μανωλόπουλος 3 (1), Οκερεαφόρ 12 (1 τρίποντο, 7/9 βολές, 6 ασίστ), Κακαρούδης 3, Ζάρας 17 (4/5 τρίποντα), Γεωργαλάς