Μεγάλη νίκη του Άρη στο Ρέθυμνο - Karfitsa.gr
Αθλητισμός

Μεγάλη νίκη του Άρη στο Ρέθυμνο

Ο Άρης δείχνει… μεταμορφωμένος στο 2019 και αυτό επιβεβαιώθηκε και στο Ρέθυμνο, κόντρα στην τοπική ομάδα μιας και παρότι βρέθηκε στο -15, κατάφερε να κάνει μία απίστευτη ανατροπή και να πάρει την νίκη με 74-76.

Οι «κίτρινοι» κυριάρχησαν στο δεύτερο μέρος όταν και είχαν επιμέρους σκορ 38-16 για να προηγηθούν με 63-70, ενώ πλέον η κατάσταση είναι δύσκολη για τους Κρητικούς οι οποίοι παρέμειναν στα… χαμηλά της βαθμολογίας.

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα, με τα ίδια στοιχεία που κέρδισε τον Ήφαιστο. Πιεστική άμυνα και προσπάθεια να εκμεταλλευτεί τον ΜακΓκί. Έτσι οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 8-14 πριν οι γηπεδούχοι αντιδράσουν και κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο… Χ (18-18). Οι παίκτες του Καστρίτη και πάλι προηγήθηκαν (20-24), αλλά ακολούθησε ένα πεντάλεπτο με το Ρέθυμνο να κυριαρχεί και να κάνει ένα 18-3 για να προηγηθεί με έντεκα πόντους (38-27), πριν το 42-32 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 15 πόντους (47-32), αλλά ο Άρης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με κορυφαίους Φλιώνη και Τζόουνς, οι «κίτρινοι» ξεκίνησαν αντεπίθεση διαρκείας και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 59-59 στο 32ο λεπτό και όλα πλέον ξεκινούσαν από την αρχή. Το Ρέθυμνο ήταν εκτός ρυθμού, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Άρης ο οποίος κατάφερε να έχει τον απόλυτο έλεγχο, να πάρει κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ και να προηγηθεί με 63-70 στο 36ο λεπτό. Το Ρέθυμνο προσπάθησε να… κλέψει την νίκη, μείωσε σε 71-74, αλλά οι παίκτες του Άρη ήταν ψύχραιμοι για την νίκη με 74-76.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος):Τζόνσον 10 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Χριστοδούλου 23 (5), Μπαρτ 17 (9/9 βολές), Κλάντον 2, Ντάνιελς 7, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 2, Ραζής, Κουρέπης, Τζόουνς 13 (4/5 τρίποντα).

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Φλιώνης 9 (1), Μποχωρίδης 17, ΜακΓκί 13 (10 ριμπάουντ), Μπελ 14 (3), Χάρις 6 (2), Σλαφτσάκης 2, Τολιόπουλος, Χρηστίδης, Τζόουνς 8, Νταλό 5 (1), Κάιζερ 2.