Πάλεψε στο τέλος ο ΠΑΟΚ αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στον Παναθηναϊκό - Karfitsa.gr
Αθλητισμός

Πάλεψε στο τέλος ο ΠΑΟΚ αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στον Παναθηναϊκό

Μπορεί οι παίκτες του ΠΑΟΚ να βρήκαν τον καλό τους εαυτό στο τέλος και από το -30 να μπορέσουν με ένα σερί 17-0 στην τέταρτη περίοδο και να μαζέψουν τη διαφορά από τον Παναθηναϊκό, ωστόσο δεν κατάφεραν να αποφύγουν την βαριά ήττα από τους»πράσινους» στο «παλατάκι» με σκορ 88-104.

Για τον Δικέφαλο του Βορρά αυτή ήταν η τρίτη ήττα στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος, ενώ το Τριφύλλι έκανε το «4 στα 4» στην Basket League.

Οι «πράσινοι» είχαν εντυπωσιακή ευστοχία στα σουτ τριών πόντων με 17/29, με τον Φριντέτ που πέτυχε συνολικά 23 πόντους να μετράει 6/7 τρίποντα. Για τους «ασπρόμαυρους», ο Μπεστ σημείωσε 26 πόντους, ενώ ο Εγκεκέζε είχε 20, όμως κυρίως η κακή δεύτερη περίοδος τους κόστισε στην εξέλιξη της αναμέτρησης.

Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε στο σκορ και διατήρησε άνετα το προβάδισμα και στο τρίτο δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 17-0, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν από τους -30 (55-85) στους -13 (72-85). Στη συνέχεια οι πράσινοι απάντησαν και πήραν άνετα τη νίκη στην PAOK Sports Arena.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 38-56, 59-85, 88-104.

ΠΑΟΚ: Σαρικόπουλος (0/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Γουίγκινς 11 (0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λιούις 4 (5 ασίστ), Σμιθ 12 (2), Εγκεκέζε 20 (1/1 δίποντο, 6/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μαργαρίτης (0/3 σουτ), Τσόχλας 11 (3/4 τρίποντα), Σχίζας, Χατζηνικόλας, Καρράς, Μπεστ 26 (5/9 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Νόουλς 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Παπαγιάννης 10 (3/4 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 11 (1), Καλάθης 8 (2 τρίποντα, 11 ασίστ), Τόμας 5 (1/4 τρίποντα), Φρεντέτ 23 (2/7 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 7 ασίστ), Παπαδάκης 2, Βουγιούκας, Ράις 9 (3/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Μήτογλου 13 (1), Μπράουν 10 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές), Τζόνσον 8 (2), Γουάιλι 5 (5 ριμπάουντ).