, Παρασκευή
29 Μαρτίου 2024

search icon search icon

Νέα διπλή επιτυχία για την ελληνική Άρση Βαρών!

Νέα διπλή επιτυχία για την ελληνική Άρση Βαρών, καθώς ο Δημήτρης Ασλανίδης κατέκτησε σήμερα στους Μεσογειακούς Αγώνες της Ισπανίας δύο μετάλλια στην κατηγορία των 85κ.

Ο διεθνής αθλητής σε έναν συναρπαστικό αγώνα κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο αρασέ. Σήκωσε 152κ. ένα λιγότερο από τον Φίτσο (Ιταλία) και ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Στο ζετέ η μάχη ήταν ακόμα μεγαλύτερη, καθώς τέσσερις αθλητές διεκδικούσαν ένα μετάλλιο.

Ο Ασλανίδης με 183κ. ήρθε τρίτος, διπλασιάζοντας τα μετάλλια του. Αξίζει να σημειωθεί ότι κυνήγησε το χρυσό μετάλλιο, αλλά η προσπάθεια στα 186κ., που θα του χάριζε την 1η θέση, ήταν άκυρη.

Να σημειωθεί ότι η ελληνική αποστολή πλέον έχει φτάσει τα 4 μετάλλια.

Ακολουθήστε τη Karfitsa στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον κόσμο.