Ποια γραμμή του ΟΑΣΘ τροποποιείται
Τροποποιείται το ωράριο λειτουργίας της γραμμής 72.
Ειδικότερα, στη γραμμή θα προστεθούν επιπλέον δρομολόγια τις καθημερινές ημέρες ώστε να ενισχυθεί η εξυπηρέτηση του Κέντρου Υγείας Νέας Μηχανιώνας, σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση του ΟΑΣΘ.
Από την 1η Νοεμβρίου 2018 δημιουργείται νέα διαδρομή (72Ε) στην κατεύθυνση προς την τερματική στάση στη Νέα Μηχανιώνα. Η τροποποίηση περιλαμβάνει την εξυπηρέτηση του Κέντρου Υγείας Νέας Μηχανιώνας, στο χρονικό διάστημα 08:30-13:30 τις καθημερινές, με έξι επιπρόσθετα δρομολόγια ωριαίας συχνότητας.
Η διαδρομή εξυπηρέτησης Κ.Υ. Νέας Μηχανιώνας 72Ε
Μετάβαση
Η διαδρομή διαμορφώνεται ως εξής: Α.Σ. ΙΚΕΑ – υφιστάμενη διαδρομή έως και τη στάση «Παγοποιείο» επί της Λεωφ. Θεσσαλονίκης – Ν. Μηχανιώνας – Πολυτεχνείου – Κέντρο Υγείας – Αγίου Νικολάου – 25ης Οκτωβρίου – 25ης Μαρτίου, Οδός Μηχανιώνας – Επανομής.
Στάσεις
Οι υφιστάμενες στάσεις κατά μήκος του τμήματος της διαδρομής εξυπηρέτησης του Κέντρου Υγείας («Πεύκα», «Κέντρο Υγείας», «Αγίου Νικολάου» και «28ης Οκτωβρίου) συμπεριλαμβάνονται στη λειτουργία της γραμμής (διαδρομή 72Ε).