, Τρίτη
16 Απριλίου 2024

search icon search icon

Συναρπαστικές αναμετρήσεις στο 21ο Διεθνές Τουρνουά Ποδοσφαίρου Τυφλών

Στους αγώνες, που πραγματοποιούνται, στο γήπεδο 5Χ5 του ΕΑΚ Μίκρας, συμμετάσχουν τέσσερις ευρωπαϊκές ομάδες, μεταξύ αυτών και ο Πυρσός, οι οποίες θα δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό, προσφέροντας ένα μοναδικό θέαμα στον κόσμο που θα επιλέξει να στηρίξει την προσπάθειά τους.
Σήμερα οι αγώνες έχουν ως εξής
09.30 Μπρνο – Εθνική Ρωσίας
11.00 Σαρλερουά – Πυρσός
12.30 Τελετή λήξης

Τα παιχνίδια της πρώτης ημέρας
ΕΘΝΙΚΗ ΡΩΣΙΑΣ – ΠΥΡΣΟΣ 1-0
Πρόωρος τελικός για τα δύο μεγάλα φαβορί της διοργάνωσης, με τον Πυρσό να δείχνει τα «δόντια» του, ήταν όμως άτυχος καθώς δε μετουσίωσε καμία από τις ευκαιρίες του σε τέρμα ενώ έχασε και πέναλτι. Οι αντίπαλοι, που συγκαταλέγονται στις κορυφαίες ομάδες του κόσμου, σε μία από τις λιγοστές τους ευκαιρίες, και από στημένη φάση, πέτυχαν το μοναδικό και νικητήριο τέρμα τους. Σκόρερ ο συνήθης ύποπτος, Ντένις Εγκόροφ στο 15’,  ο οποίος μέχρι στιγμής έχει σημειώσει συνολικά τρία γκολ στη διοργάνωση. Ο Πυρσός έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο τρίτο λεπτό του β’ ημιχρόνου, όταν ο Δήμος Ζαχαρός αστόχησε σε πέναλτι (άουτ).
Διαιτητής: Ηλίας Μάστορας
Πυρσός:Αμπατζής (τερματοφύλακας), Καγκούλης, Μπράντης, Ζαχαρός, Φεϊμογλου. Έπαιξαν και οι: Χατζηαποστολίδης, Παπανικολάου,Σιώττας. Οδηγός: Κουτσούκος.
Ρωσία: Γκάεβ, Τιχόνοφ, Εγκόροβ Ντ., Σελάεβ, Μάνζος.
Έπαιξαν και οι: Εγκόροβ Ν., Καζάκοβ, Λοκτιόνοβ, Λεμπέντεβ. Οδηγός: Μπερέγκοβοϊ.
ΜΠΡΝΟ – ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ 0-1
Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, η Σαρλερουά κέρδισε με 1-0 την  Μπρνο και πέτυχε την πρώτη της νίκη. Σκόρερ, σε ένα παιχνίδι με ιδιαίτερο πάθος, ήταν ο Μπερτισάμπ στο 21ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου.
Μπρνο: Μπουκόφσκι, Γκότλιεμπ, Μπράζεκ, Πετράς, Μπάνγκο.
Έπαιξαν και οι: Πολάσεκ, Μόραβετς, Γιαβόρσκι. Οδηγός Ιτκα Γκρατσλίκοβα.
Σαρλερουά: Μπόσκο, Ντορτού, Καμπιέ, Ντεού, Μπερτισάμπ.
Έπαιξαν και οι: Σαντούκι, Ντελι, Ντετρέ. Οδηγός: Πουρμπουά.
Τα πρωινά παιχνίδια
ΠΥΡΣΟΣ – ΜΠΡΝΟ 1-0
Πρεμιέρα με το «δεξί» έκανε ο Πυρσός, ο οποίος επικράτησε της Τσεχικής Μπρνομε 1-0. «Χρυσός» σκόρερ του μοναδικού και νικητήριου τέρματος ήταν ο Δήμος Ζαχαρός.
Η ελληνική ομάδα ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχασε σωρεία ευκαιριών και τελικά δικαιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο.
Πυρσός:Αμπατζής (τερματοφύλακας), Καγκούλης, Μπράντης, Ζαχαρός, Φεϊμογλου.
Έπαιξαν και οι: Χατζηαποστολίδης, Παπανικολάου, Εγγλέζος, Τοκατλίδης, Αλμπακιώτης. Οδηγός: Κουτσούκος.
Επαιξαν και οι: Πολάσεκ, Μόραβετς, Γιαβόρσκι. ΟδηγόςΙτκα Γκρατσλίκοβα.
ΕΘΝΙΚΗ ΡΩΣΙΑΣ – ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ 3-0
Οι Ρώσοι έδειξαν από νωρίς τις δυνατότητες και τις διαθέσεις τους. Κατάφεραν να επιβληθούν  των αντιπάλων τους, που από την πλευρά τους, έκαναν ότι ήταν δυνατόν, χωρίς όμως ιδιαίτερο αποτέλεσμα.
Σκόρερ: Ντένις Εγκόροφ (22’ α’ ημιχρόνου, 19’ β’), Μανζός (23’ β’ ημιχρόνου)

Ακολουθήστε τη Karfitsa στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον κόσμο.