, Παρασκευή
29 Μαρτίου 2024

search icon search icon

"Χρυσός" ο Μίλτος Τεντόγλου στο Βερολίνο

Με ένα άλμα στα 8,25 μέτρα ο  Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μήκος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου.
Αυτό ήταν το 24ο μετάλλιο για την Ελλάδα σε διοργανώσεις ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων.
Ο 20χρονος αθλητής  από τα Γρεβενά, κατέκτησε το 9ο χρυσό της Ελλάδας σε διοργανώσεις ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων.
<Ο Έλληνας αθλητής σημείωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Δεν ξεκίνησα τον αγώνα όσο καλά θα ήθελα, αφού έκανα τεχνικά λάθη και δεν έβγαλα το άλμα που θα ήθελα. Παρόλα αυτά ένιωθα καλά μέσα στον αγώνα και θεωρώ πως δικαιολογημένα βγήκε μια καλή επίδοση και το μεγάλο άλμα. Αισθάνομαι τέλεια, αφού πέτυχα τον στόχο μου και συνεχίζω την προσπάθεια μου. Θα μπορούσα να είχα πάει και καλύτερα, ωστόσο αυτό΄που μετράει είναι το αποτέλεσμα και αυτό είναι το επιθυμητό. Η ατμόσφαιρα στο στάδιο ήταν πολύ καλή. Είναι δύσκολο να φτάνεις εκεί που θες, ωστόσο αν το βάλεις στόχο μπορείς να πετύχεις. αρκεί να έχεις σχέδιο και να κάνεις αυτά που πρέπει. Κρατώ την εμπειρία και συνεχίζω για τα επόμενα».

Ακολουθήστε τη Karfitsa στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον κόσμο.