, Τρίτη
19 Μαρτίου 2024

Το Κύπελλο στην Θεσσαλονίκη! Ο ΠΑΟΚ Mateco επικράτησε της Βέροιας 17 με 24-26 στον τελικό κυπέλλου χάντμπολ γυναικών, στο ΔΑΚ Κορυδαλλού, και κατέκτησε το 5ο κύπελλο στην ιστορία του!

Ο ΠΑΟΚ Mateco παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τις: Καγιούμοβα, Παναγιωτίδου, Γιοβάνοφσκα, Νίκολιτς, Σεβδίλη, Χατζηπαρασίδου και Γκάτζιου.

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο ημίχρονο στο οποίο ξεχώρισε η επιθετική αρετή των δύο ομάδων, ο ΠΑΟΚ Mateco πήγαινε χέρι-χέρι στο σκοράρισμα στα πρώτα λεπτά μαζί με την ομάδα της Βέροιας. Οι τυπικά γηπεδούχες άνοιξαν την διαφορά, 14-11, ωστόσο οι «ασπρόμαυρες» έχοντας σε καλή μέρα τις Γκάτζιου και Μπέλεσκα αντέδρασαν, μειώνοντας σε 16-15. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, ο Δικέφαλος βρήκε τρία τέρματα, με το πρώτο μέρος να τελειώνει ισόπαλο, 18-18.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δημήτρης Πελεκίδης «ανακάτεψε» την τράπουλα, αλλάζοντας τον αμυντικό σχηματισμό σε 5-1 με την Γκάτζιου στην κορυφή με στόχο να αποτρέψει τα γκολ από μακρινή απόσταση, τα οποία στο πρώτο ημίχρονο «πλήγωσαν» τον ΠΑΟΚ Mateco. Η τακτική αυτή απέδωσε πλήρως, καθώς ο Δικέφαλος είχε δεχτεί μόλις τρία τέρματα σε 25 λεπτά! Στην επίθεση οι παίκτριες του Δικεφάλου ήταν ψύχραιμες, και άνοιξαν την διαφορά στα τέσσερα τέρματα σε κομβικό σημείο του αγώνα, 20-24. Στα τελευταία διπλά ο ΠΑΟΚ Mateco έκανε διαχείριση του προβαδίσματος που είχε χτίσει, παίρνοντας τη νίκη και το κύπελλο με 24-26

Στο διά ταύτα, ο ΠΑΟΚ Mateco απέδειξε την ποιότητα και το βάθος του ρόστερ που κατέχει, καθώς και το μέταλλο του πρωταθλητισμού που έχει χτίσει τα τελευταία χρόνια, συστατικά τα οποία τον οδηγούν στην επιτυχία.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 6-4, 10-8, 14-11, 16-15, 18-18 (ημχ), 18-19, 19-21, 19-22, 20-24, 21-25, 24-26.