, Παρασκευή
29 Μαρτίου 2024

search icon search icon

Άνεμος, βροχή και 1-1

thumbnailΟι καιρικές συνθήκες δεν ήταν ευνοϊκές ωστόσο ο Λεβαδειακός και ο Ηρακλής προσπάθησαν αν παίξουν ποδόσφαιρο, ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 και πήραν από έναν βαθμό στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League.
Α’ Ημίχρονο: Ο Ηρακλής αν και έπαιζε με κόντρα άμυνα στο πρώτο μέρος κατάφερε να ανοίξει το σκορ σε μια από τις πρώτες ευκαιρίες που δημιούργησε στο παιχνίδι. Σκόρερ ο Κοσμάς Τσιλιανίδης, ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής λίγο μέσα στην περιοχή και με δυνατό ευθύβολο σουτ νίκησε τον Τσιντώτα για το 0-1.
Οι γηπεδούχοι άρχισαν από εκείνο το σημείο κι έπειτα να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο, αναλαμβάνοντας τα ηνία του αγώνα. Ο Μάντζιος ήταν αυτός που πήρε αρκετές πρωτοβουλίες, ωστόσο το γκολ της ισοφάρισης ήρθε από τον Γιακουμάκη στο 37ο λεπτό με σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Χουάντερσον.
Β’ Ημίχρονο: Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με περιστασιακές εκλάμψεις για τους δύο αντιπάλους, παρά τις οποίες ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις δύο ομάδες στο 1-1, να παίρνουν από έναν βαθμό στη “μάχη” που δίνουν προκειμένου να αναρριχηθούν στη βαθμολογία.
Παίκτης από χρυσάφι: Ο Χουάντερσον για ακόμη μια φορά κατάφερε να προσφέρει πολύτιμες υπηρεσίες στην ομάδα του, δηλώνοντας παρών σε όλες τις φάσεις που είχε περιθώρια αντίδρασης. Αυτό δεν ίσχυσε βέβαια στη φάση του γκολ των γηπεδούχων, στην οποία ο τερματοφύλακας του Ηρακλής ήταν ανθρωπίνως αδύνατο να αντιδράσει.
Έτσι κρίθηκε: Ο Λεβαδειακός κατάφερε να ισοφαρίσει πριν βγει το ημίχρονο κι έτσι απαλλάχτηκε από το άγχος της αποφυγής της ήττας. Αν οι Βοιωτοί είχαν απέναντί τους έναν άλλο τερματοφύλακα, ενδεχομένως το τελικό αποτέλεσμα να ήταν διαφορετικό.
Οι συνθέσεις
Λεβαδειακός: Τσιντώτας, Τσουρίκοφ (46′ Γιάχιτς), Στάθης, Τριποτσέρης, Μπεν, Νικολάου, Μεντί, Ντομοβτσίσκι (57′ Μερεμπασβίλι), Μάντζιος, Μάγκας (65′ Μαχαίρας), Γιακουμάκης
Ηρακλής: Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Καρασαλίδης, Πασάς, Τσιλιανίδης, Κυριακίδης (90+1′ Λουκίνας), Μπουλούτ (77′ Τσότρας), Βέλλιος. pamesports.gr

Ακολουθήστε τη Karfitsa στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον κόσμο.