ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ

aris2

Του Άρη Κουτσιούκη

Σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ πήρε ο Άρης επικρατώντας της ΑΕΚ με σκορ 64-61, μετά από έναν αγώνα «θρίλερ» στο κατάμεστο Nick Galis Hall, στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς.aris3Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα στο τελευταίο λεπτό και να φτάνουν στην πρόκριση. Η φάση που σημάδεψε, πάντως, τον αγώνα, σημειώθηκε ένα λεπτό μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου, όταν ο Χάγκινς του Άρη κάρφωσε εντυπωσιακά και… γκρέμισε την μπασκέτα, η οποία αντικαταστάθηκε και ο αγώνας διακόπηκε για περίπου μία ώρα.arisΓια τους νικητές πρώτος σκόρερ και κορυφαίος ήταν ο Χάγκινς με 17 πόντους και ακολούθησαν ο Γουότερς με 10 και ο Μακ Νιλ με 9.

Για την ΑΕΚ 13 πέτυχε ο Μαυροκεφαλίδης, 12 ο Χέρστον και 11 ο Μιλόσεβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-36, 51-47, 64-61.