, Παρασκευή
29 Μαρτίου 2024

search icon search icon

Αγχωτική νίκη αλλά με καλά στοιχεία για την Εθνική Ελλάδας

ethniki-mavrovounioΤο πρώτο γκολ του Γιώργου Τζαβέλλα με το εθνόσημο, οι καλοί συνδυασμοί στην επίθεση και η ασυνεννοησία στην άμυνα ήταν μερικά από τα στοιχεία που χαρακτήρισαν το σημερινό νικηφόρο παιχνίδι της Εθνικής Ελλάδας στη φιλική αναμέτρηση με το Μαυροβούνιο στο γήπεδο Καραϊσκάκη.
Ενώ το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς γκολ οι παίκτες των δύο ομάδων σκόραραν στο δεύτερο μέρος, με τον Μίχαελ Σκίμπε να βλέπει τους παίκτες του να σκοράρουν για πρώτη φορά στο 54’ όταν ο Γιώργος Τζαβέλλας με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για την Εθνική.
Η απάντηση ωστόσο ήρθε πολύ γρήγορα για τους Μαυροβούνιους όταν δύο λεπτά αργότερα ο Τομάσεβιτς εκμεταλλεύθηκε την ασυνεννοησία Μανωλά και Καρνέζη σε κόρνερ των φιλοξενούμενων με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει με κεφαλιά.
Ενώ οι Μαυροβούνιοι είχαν πάρει το πάνω χέρι και πίεζαν για να προηγηθούν, στο 62’ ο Φορτούνης με εξαιρετική πάσα έβγαλε τον Καρέλη στην πλάτη της άμυνας του Μαυροβουνίου και με εξαιρετικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μιγιάτοβιτς κάνοντας το 2-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.

Ακολουθήστε τη Karfitsa στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον κόσμο.