Ένα γκολ ήταν αρκετό για την Τορίνο

Η Τορίνο κέρδισε με 1-0 στο «Μαπέι» απέναντι στη Σασουόλο, επικρατώντας των γηπεδούχων με 1-0 στην εναρκτήρια συνάντηση της 4ης αγωνιστικής στην Ιταλία.

Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Πιάτσα στο 83ο λεπτό, επτά λεπτά μετά την είσοδό του στην αναμέτρηση. Από την άλλη ο ο Γιώργος Κυριακόπουλος μπήκε ως αλλαγή στο 65, στη θέση του Μπογκά.

Η «γκρανάτα» κυριάρχησε από την αρχή μέχρι το τέλος, με τον δανεικό από την Βόλφσμπουργκ Γιόσιπ Μπρέκαλο να πραγματοποιεί ένα πολύ καλό ντεμπούτο. Στο πρώτο ημίχρονο την υπεροχή την είχαν οι φιλοξενούμενοι με δέκα τελικές σε 45′ λεπτά ενώ η Σασουόλο είχε μόνο τρεις.

Ο Μπεράρντι στο 8ο λεπτό (Σασούολο) έδειξε την καταπληκτική του τεχνική καθώς έφτασε μόνος στην άκρη της περιοχής και εξαπέλυσε ένα δυνατό σούτ που βρήκε το δεξί δοκάρι. Ο Σανάμπρια στο 27(Τορίνο) κοντρόλαρε μια ωραία πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ο Φεράρι έκοψε. Ένα λεπτό αργότερα, ο Σανάμπρια βρίσκει το δεξί δοκάρι αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι. Η Σασουόλο πέτυχε γκολ με τον Τζούριτς στο 41′ αλλά ο VAR το ακύρωσε ως οφσάιντ με τις δύο ομάδες να αποχωρούν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Ιβάν Γιούριτς μπήκε καλύτερα από την Σασουόλο και έχασε κλασικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, όμως στο 84′ λεπτό άνοιξε το σκορ 0-1 με τον Μάρκο Πιάτσα που πήρε μια τέλεια πάσα και έκανε ένα συρτό χαμηλό σουτ που πήγε μέσα από το δεξί δοκάρι. Μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι, με την Τορίνο να σημειώνει τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα.