29 Μαρτίου 2024

search icon search icon

Ηττήθηκε η Ελλάδα και μένει εκτός τελικού

ÑÙÓÉÁ-ÅËËÁÄÁ (ÇÌÉÔÅËÉÊÏÓ EURO U19 2015)
Η Ελλάδα έδωσε τη μάχη της για να βρεθεί στον μεγάλο τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U19, ωστόσο η Ρωσία στάθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο αφού επικράτησε με 4-0 στο “AEL FC Arena”.
Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Γιάννη Γκούμα είχε τις ευκαιρίες με τον Βέργο στο 22΄ και τον Κουλούρη στο 31΄ να ανοίξει το σκορ, ωστόσο στην συνέχεια τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως θα ήθελαν ο διεθνείς μας.
Στο 50΄ ο αμαρκάριστος Τσερνόβ έκανε το 1-0 για τους Ρώσους έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γκολόβιν.
Δύο λεπτά αργότερα από λάθος εκτίμηση του Ρούσσου , ο Γκουλίεβ έκλεψε την μπάλα, ο Σεϊντάεβ τροφοδότησε δεξιά τον Γκαζίλιν, εκείνος πλασάρε και έκανε το 2-0 για την ομάδα του.
Στο 65ο λεπτό η Ρωσία ανέβασε ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ με δράστη τον Σεϊντάεβ, ενώ στο 78΄ ήρθε και το τέταρτο γκολ με το σουτ του Τσερνόβ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μελκάτζε.
Στο 92΄ η Εθνική μας προσπάθησε να πετύχει το γκολ της τιμής, ωστόσο του σουτ του Κυριακόπουλου πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
Η Ρωσία με το αποτέλεσμα αυτό προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στον τελικό του Euro U 19 όπου θα αντιμετωπίσει την Γαλλία ή την Ισπανία, ενώ κανείς δεν μπορεί να παραγνωρίσει την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν οι διεθνείς μας για να φτάσουν ως τα ημιτελικά της διοργάνωσης.
Ρωσία (Χομούχα): Μιτριούσκιν, Τσέρνοβ, Κοτζανιγιάζοβ, Γιακούμπα, Μακάροβ, Γκουλίεβ, Μπαρίνοβ (71′ Τσερόβ), Γκολόβιν (58′ Μελκάτζε), Μπεζντενέζνικ (46′ Ζούεβ), Σεϊντάεβ, Γκασίλιν.
Ελλάδα (Γκούμας): Κότσαρης (85′ Θεοδωράκης), Σάλιακας (62′ Ορφανίδης), Τσιμίκας, Τσελεπίδης, Μαρκοπουλιώτης, Κυριακόπουλος, Ρούσσος, Καραχάλιος, Στάικος, Κουλούρης (72′ Βασαΐτης), Βέργος.
Πηγή: soccerplus.gr

Ακολουθήστε τη Karfitsa στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον κόσμο.