Καταπληκτικό γκολ από τον Ολιβέιρα και λύτρωση για Πόρτο (vid)

Ο Σέρτζιο Ολιβέιρα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην αναμέτρηση της Ζιλ Βισέντε-Πόρτο που διεξήχθη στο Estádio Cidade de Barcelos, αφού σκόραρε στο 89′ λεπτό και χάρισε την εκτός έδρας νίκη με 2-1.

Συγκεκριμένα, ο Σέρζιο Κονσεϊσάο πέρασε στο 68′ τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ και αυτός είκοσι λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο, πέτυχε ένα φανταστικό γκολ από εκτέλεση φάουλ και έδωσε τους τρεις βαθμούς στην Πόρτο.

Η ομάδα του Σέρζιο Κονσεϊσάο, ακόμα χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα, σώθηκε με γκολ του Σέρτζιο Ολιβέιρα στο 89ο λεπτό, με απευθείας φάουλ, αφού προηγήθηκε στο εννέα με τον Ταρεμί, ενώ ισοφαρίστηκε μετά από ριμπάουντ που πήρε ο Λίνο από την άστοχη του εκτέλεση πέναλτι.

Οι «Δράκοι» βρίσκονται στη δεύτερη θέση μαζί με την Σπόρτινγκ Λισαβόνας με 17 πόντους, μόλις έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Μπενφίκα που αγωνίζεται το απόγευμα του Σαββάτου με την Γκιμαράες εκτός έδρας.