20:03, Πέμπτη
07 Ιουλίου 2022

Κυπελλούχος Ελλάδας ο Παναθηναϊκός – Νίκησε τον ΠΑΟΚ

Κυπελλούχος Ελλάδας ο Παναθηναϊκός!

Μετά από ένα μεγάλο σε διάρκεια ματς ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας κόντρα στον ΠΑΟΚ, στο ΟΑΚΑ, απόψε.

Το “τριφύλλι” επικράτησε του ΠΑΟK με σκορ 1-0. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημειώθηκε έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του MVP του τελικού, Αϊτόρ. Το πέναλτι δόθηκε καθώς ο διαιτητής Λαόθ είδε στο VAR το χτύπημα που δέχθηκε ο Γκατσίνοβιτς από τον Βιεϊρίνια. Ο Αϊτόρ θέλοντας να πανηγυρίσει το γκολ του έτρεξε προς τους συμπαίκτες του όμως δέχθηκε ένα αντικείμενο από την εξέδρα.

Τότε το ματς διακόπηκε για περίπου 30 λεπτά και οι παίκτες πήγαν στα αποδυτήρια. Έπειτα επέστρεψαν κανονικά στον αγώνα. Ο ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά του αγώνα προσπάθησε να σκοράρει όμως χωρίς αποτέλεσμα, καθώς η άμυνα των πρασίνων ήταν απροσπέλαστη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουανκάρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Κώτσιρας, Ρούμπεν Πέρεθ, Αϊτόρ, Γκατσίβοβιτς (76΄ Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες (68΄ Κουρμπέλης), Ιωαννίδης (76΄ Καρλίτος), Παλάσιος (90+4΄ Σάρλια)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύραντζης, Ινγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (46΄ Σίντκλεϊ), Ντάγκλας Αουγκούστο (52΄ Σβαμπ), Κούρτιτς, Φιλίπε Σοάρες (46΄ Ελ Καντουρί), Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (62΄ Μίτριτσα), Άκπομ (67΄ Τσόλακ)