, Παρασκευή
29 Μαρτίου 2024

search icon search icon

Κυριαρχία της Μπάγερν απέναντι στη Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα είχε να χάσει στην πρεμιέρα του Champions League από τη σεζόν 1997-1998, όταν υπέστη την εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Νιουκάστλ

Χωρίς να απειληθεί από την Μπαρτσελόνα, η Μπάγερν Μονάχου πέρασε σίφουνας με 3-0 από το Καμπ Νόου στην πρώτη αγωνιστική του 5ου ομίλου για το Champions League.

Η Μπάγερν επέβαλε τον ρυθμό της από την αρχή, με την πρώτη κλασική ευκαιρία να έρχεται στο 19ο λεπτό από τον Σανέ με σουτ και τον Τερ Στέγκεν με το ένα χέρι να διώχνει. Οι γηπεδούχοι έδωσαν την κατοχή στους γερμανούς και κάθισαν πίσω από την μπάλα, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ με τον Μίλερ στο 34′ όταν το σουτ του κόντραρε στον Σέρτζι Ρομπέρτο, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για τον 0-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο δυνατή, όμως η Μπάγερν δεν άργησε να πάρει ξανά τα ηνία του αγώνα και να βρει και δεύτερο γκολ με τον Λεβαντόφσκι στο 56’ έπειτα από σουτ του Μουσιάλα που βρήκε το δοκάρι.

Από το 60′ και μετά οι παίκτες του Γιούλιαν Νάγκελζμαν έριξαν τον ρυθμό, κράτησαν δυνάμεις και μάλιστα πέτυχαν και 3ο γκολ στο 85’ με τον Λεβαντόφσκι να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση και να σκοράρει για 18 σερί αγώνες. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και το 0-3 παρέμεινε υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο άλλο ματς για τον ίδιο όμιλο, Ντιναμό Κιέβου και Μπενφίκα έμειναν στο 0-0.