Λίβερπουλ – Μίλαν 3-2

Ο Τζόρνταν Χέντερσον πέτυχε έναν λαμπρό γκολ και έδωσε την νίκη στην Λίβερπουλ με 3-2 ανατροπή επί της Μίλαν στο Anfield στην πρεμιέρα των ομίλων.

Ο Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ έβαλε τους κόκκινους μπροστά 9ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Τομόρι έβαλε την κόντρα στο σουτ του Αλεξάντερ-Αρνολντ και αυτή κατέληξε στα δίχτυα. Ο Μοχάμεντ Σαλάχ είχε στη συνέχεια την ευκαιρία να κάνει το 2-0 αλλά το πέναλτι σταμάτησε στον Μενιάν που κράτησε τους φιλοξενούμενους στον αγώνα. Στο 42’ήρθε η ισοφάριση από τον Ρέμπιτς που νίκησε τον Άλισον και έκανε το 1-1. Σαν μην έφτανε αυτό, ήρθε η απόλυτη ανατροπή με τον Μπραΐμ Ντίαθ που έσπρωξε την μπάλα στην κενή εστία, μετά από σουτ του Τεό Ερνάντες, το σουτ του οποίου κόπηκε πάνω στη γραμμή. Έτσι οι επτά φορές πρωταθλητές Ευρώπης πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-2.

Ο Σαλάχ ισοφάρισε τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, όταν ο Οριγκί με μία φανταστική μπαλιά πάνω από την άμυνα και με όμορφο τελείωμα ο Αιγύπτιος νίκησε στην έξοδο τον Μενιάν για το 2-2.

Από το κόρνερ του Αλεξάντερ-Άρνολντ, ο Χέντερσον έπιασε ένα τρομερό σουτ από το ύψος της περιοχής και έστειλε την μπάλα στη γωνία για το 3-2, που διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Γκόμες, Μάτιπ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Φαμπίνιο, Κεϊτά, Σαλάχ, Ζότα, Οριγκί

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Μενιάν, Καλάμπρια, Κιάερ, Τομόρι, Ερναντέζ, Μπενασέρ, Κεσί, Σαλμάκερς, Ντίαθ, Λεάο, Ρέμπιτς

Στο άλλο ματς του ομίλου, Ατλέτικο Μαδρίτης και Πόρτο έμειναν στο 0-0.

*Η Μίλαν είχε να αγωνιστεί με αγγλική ομάδα σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης από το 2009 με την Πόρτσμουθ για το Κύπελλο UEFA.

*Τελευταίο επίσημο ματς μεταξύ των δύο ομάδων ήταν στον τελικό του 2007 στο ΟΑΚΑ, όπου η Μίλαν πήρε εκδίκηση για τον μαγικό τελικό του 2005.