11:08, Πέμπτη
27 Ιανουαρίου 2022

Μεγάλη νίκη για τον Άρη στην Τούμπα(Φώτο- βίντεο)

Ο Άρης πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης μέσα στην Τούμπα με 1-0 επί του ΠΑΟΚ και έδειξε τα δόντια του στους “ασπρόμαυρους” που δεν μπόρεσαν να συγκρατηθούν και εισέβαλλαν στον αγωνιστικό χώρο προκαλώντας επεισόδια.

Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε μετά από 40 λεπτά μετά την εκκένωση του γηπέδου λόγω των επεισοδίων, με τον Άρη να επικρατεί και με τον ΠΑΟΚ να γυρνάει σε παλιές σκοτεινές εποχές.

Στο 17′, οι «κίτρινοι» απείλησαν με τον Καμαρά αλλά το πλασέ του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Πασχαλάκη. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να απειλήσει αλλά δεν τα κατάφερε με τον Άρη να βγαίνει στην κόντρα και στο 38′ να χάνει τεράστια ευκαιρία με τον Γκαρσία αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ. Οι “κιτρινόμαυροι” άνοιξαν το σκορ στο 41′ με τον Μαντσίνι μετά από καταπληκτική ενέργεια του Εντιαγέ που πάσαρε στον Αργεντίνο και αυτός με συρτό πλασέ έκανε το 1-0 που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο κλείνοντας τον Άρη στα καρέ του αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον Κουέστα που ήταν καθοριστικός στην αναμέτρηση. Ο Άκης Μάντζιος άλλαξε το σύστημα και έπαιξε μόνο με αντεπιθέσεις αλλά με επιτυχημένο σχέδιο πέτυχε και ο Άρης πήρε τεράστιο διπλό, ξεχνώντας την βαριά εντός έδρας ήττα με 5-0 από τον ΠΑΣ Γιάννενα.