, Παρασκευή
29 Μαρτίου 2024

search icon search icon

Μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ στο Βίλνιους – Δείτε ΦΩΤΟ και… selfies

paok (4)Ο Δικέφαλος του Βορρά πέρασε από την Λιθουανία με 88-81 και είναι στις 32 καλύτερες ομάδες του Eurocup.
Παρά το γεγονός ότι η Lietuvos Rytas προηγήθηκε 8-4 στο ξεκίνημα του αγώνα, ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 0-7 και πήρε το προβάδισμα με 8-11 και λίγο αργότερα ξέφυγε και με διαφορά 5 πόντων (10-15 και 12-17). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν και μείωσαν τη διαφορά (16-17), αλλά ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Βασιλειάδη προηγήθηκε 21-25, προτού μειώσει 23-25 ο Lavrinovic στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.
Ο Nikola Markovic πέτυχε το πρώτο καλάθι του δευτέρου δεκαλέπτου (23-27), αλλά η Lietuvos απάντησε με σερί 9-0 και προηγήθηκε 32-27, για να ανεβάσει την διαφορά και στους 7 (41-34) μετά και από τεχνική ποινή με την οποία χρεώθηκε ο Κακαρούδης. O Σχορτσανίτης πέτυχε τους τελευταίους 11 πόντους του ΠΑΟΚ ως την λήξη του ημιχρόνου, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ και έμεινε να ακολουθεί τους γηπεδούχους (50-45).
Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο -8 (53-48), αλλά εκεί ανέλαβαν και πάλι δράση Σχορτσανίτης και Βασιλειάδης και ο ΠΑΟΚ με ένα εντυπωσιακό σερί 3-12, πήρε και πάλι το προβάδισμα (56-60) στο 26ο λεπτό. Οι Λιθουανοί ωστόσο απάντησαν με σερί 12-0 και προηγήθηκαν 68-60. O ΠΑΟΚ μείωσε στους 4 (68-64) στη λήξη της τρίτης περιόδου και ξεκίνησε την αντεπίθεσή του…
Με τον Hatcher να ευστοχεί σε τρίποντο και να πετυχαίνει 11 συνεχόμενους πόντους, ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά στο σκορ 70-71 στο 33ο λεπτό. Ο Αμερικανός πέτυχε ένα ακόμη εκπληκτικό τρίποντο στη λήξη της επόμενης επίθεσης του ΠΑΟΚ (70-74), ο Duvnjak εκτέλεσε αμέσως μετά για τον ΠΑΟΚ, που με σερί 3-12 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου βρέθηκε στο +7 (70-77) στο 34’20’’. Με τον Duvnjak να παίρνει την σκυτάλη, ο ΠΑΟΚ έφτασε την διαφορά και στους 13 (75-88) και παρά την πίεση της Lietuvos που μείωσε στους 7 (81-88), κράτησε την σπουδαία νίκη και την πρόκριση ως το τέλος…paok (1)
Tα δεκάλεπτα: 23-25, 50-45, 68-64, 81-88
ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ ΡΙΤΑΣ: Γιουσκεβίτσιους 15, Λαπροβίτολα 3, Λαβρίνοβιτς 18, Γκαϊλιους 10, Ορελικ 12, Γιαναβίτσιους 5, Καβαλιάουσκας 10, Γκιεντράιτις 8
ΠΑΟΚ: Τέπιτς 6, Βασιλειάδης 17, Κακαρούδης 2, Δέδας 3, Μαργαρίτης 3, Σχορτσανίτης 23, Ντούβνιακ 9, Μάρκοβιτς 7, Χάτσερ 18paok (2)