14:03, Παρασκευή
21 Ιανουαρίου 2022

Νίκη και προβάδισμα πρόκρισης για τον Άρη

Ο Άρης κέρδισε με 3-1 τον ΟΦΗ στο Κλεάνθης Βικελίδης, στο πλαίσιο των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Μπρούνο Γκάμα άνοιξε το σκορ για τον Άρη με εκτέλεση πέναλτι στο 15′ το οποίο κέρδισε ο Καμαρά μετά από παρέμβαση του VAR.

Ένα λέπτό πριν λήξη το ημίχρονο, ο Ντιαγέ κέρδισε πέναλτι από τον Μεγιάδο, ο Φωτιάς συμβουλεύτηκε το VAR και ο Αμπουμπακάρ Καμαρά έκανε το 2-0 που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά και μπήκε ξανά στο παιχνίδι με τον Καστάνιος στο 56′ βγήκε σε τετ α τετ απέναντι στον Ντένις, με τον Ολλανδό να τον πλασάρει και να κάνει το 2-1. Στο 65′ λεπτό, ο Εντιαγέ πλάσαρε με τον Διαμαντή να βρίσκεται την μπάλα και να καταλήγει στα δίχτυα αλλά ακυρώθηκε καθώς υποδείχθηκε οφσάιντ.

Στο 90′ ο Ιτούρμπε έκανε το 3-1 κάνοντας σεφτέ με τα «κιτρινόμαυρα». Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με τον Άρη να έχει ένα ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης για τον επαναληπτικό στο Ηράκλειο.