29 Μαρτίου 2024

search icon search icon

O ΠΑΟΚ έμεινε όρθιος κόντρα στη Φιορεντίνα!

ImageHandler.ashx

Με το 1-1 στο «Αρτέμιο Φράνκι» ο δικέφαλος του Βορρά παραμένει ζωντανός στο παιχνίδι της πρόκρισης στους «32»

Ο ΠΑΟΚ δεν λύγισε ούτε από τις απουσίες, ούτε από την πίεση της Φιορεντίνα.

O δικέφαλος του Βορρά έφυγε με θετικό αποτέλεσμα από το «Αρτέμιο Φράνκι» (1-1) και έτσι κρατήθηκε ζωντανός στο παιχνίδι της πρόκρισης!

Τα γκολ πέτυχαν για τον ΠΑΟΚ ο Μάρτενς στο 80΄ με κοντινή προβολή ενώ για τους βιόλα ισοφάρισε στο 88′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Πασκουάλ

Tι ανέβασε το… olapaok.gr:

Παίζοντας με πάθος και δύναμη και με τρομερή συγκέντρωση (στο δεύτερο ημίχρονο) ο ΠΑΟΚ έφυγε από το Αρτέμιο Φράνκι με τον βαθμό της ισοπαλίας. Αν και στο πρώτο ημίχρονο γλίτωσε από του χάρου τα δόντια πολλές φορές, λόγω της εκπληκτικής μέρας που βρέθηκε ο Παναγιώτης Γλύκος, κατάφερε στο δεύτερο μέρος να φέρει το ματς στα μέτρα του και να προηγηθεί στο σκορ με τον Μααρτεν Μάρτενς στο 81′.

Τη χαρά της νίκης, όμως, και ενός ακόμη μεγάλου αποτελέσματος σε ευρωπαϊκό ματς του τη στέρησε ο Πασκουάλ στο 88′ με μία εξαιρετική-άπιαστη εκτέλεση ενός απρόσεκτου φάουλ που έκανε ο Μιγκέλ Βίτορ έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ.

Όπως και να έχει, όμως, αυτό το αποτέλεσμα κρατά τον “Δικέφαλο” στο παιχνίδι της πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η ταυτότητα του αγώνα

Γήπεδο: “Αρτέμιο Φράνκι”

Φιορεντίνα: Ταταρουσάνου, Γκονζάλο Ροντρίγκεζ, Μπασάντα, Πασκουάλ, Τόμοβιτς (86′ Μπαμπατσάρ), Βάργκας (70′ Μπόρχα Βαλέρο), Πισάρο, Κουαδράδο, Κούρτιτς, Λάτζαρι (59′ Μαρίν), Γκόμεθ

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Σπυρόπουλος (90′ Τζαβέλλας), Κατσικάς, Βίτορ, Κίτσιου, Γκολάσα,Τζανδάρης, Τζιόλης, Περέιρα (46′ Μαντούρο), Σαλπιγγίδης (71′ Μάρτενς), Αθανασιάδης

Διαιτητής: Σεμπαστιάν Ντελφεριέ

Γκολ: 81′ Μάρτενς, 88′ Πασκουάλ

Κάρτες: 28′ Κίτσιου

Ισορροπημένο ξεκίνημα, ευκαιρία ο Περέιρα

Όπως ήταν αναμενόμενο η Φιορεντίνα ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι δείχνοντας από το πρώτα λεπτά πως θέλουν να καθαρίσουν το παιχνίδι. Η πρώτη απειλή ήρθε από τον Μάριο Γκόμεθ στο 9′. Ο Γερμανός εκμεταλλεύτηκε μια στιγμιαία ασυνεννοησία μεταξύ Γλύκου και Βίτορ, προσπάθησε να “κρεμάσει” τον Έλληνα πορτιέρο, αλλά δεν τα κατάφερε. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ ήταν όσο συγκεντρωμένος χρειαζόταν, για να αποφύγει κάποιο γρήγορο γκολ. Μάλιστα, στο 13′ ο Αθανασιάδης έβγαλε τετ α τετ τον Περέιρα, με κάθετη μπαλιά, αλλά ο Αργεντινός έστειλε την μπάλα άουτ, από πολύ καλή θέση, σπαταλώντας μοναδική ευκαιρία.

Με ήρωα τον Γλύκο

Μέχρι το 25′ ο ΠΑΟΚ δεν είχε κινδυνέψει σχεδόν καθόλου, με εξαίρεση την παραπάνω φάση με τον Γκόμεθ. Από εκείνο το λεπτό, όμως, κι έπειτα οι παίκτες του Αναστασιάδη έχασαν τη συγκέντρωσή τους και η Φιορεντίνα απείλησε πολλές φορές την εστία του Γλύκου. Ευθύνη γι’ αυτό φέρουν τα πλάγια μπακ του ΠΑΟΚ, κυρίως, αφού έχαναν Κουαδράδο και Βάργκας. Στο 25′ ο Κουαδράδο έκανε βαθιά μπαλιά προς τον Κούρτιτς, ο επιθετικός των “βιόλα”, πάσαρε εξαιρετικά σε πρώτο χρόνο στον Γκόμεθ, ο Γερμανός σούταρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.Τρία λεπτά αργότερα,  Κίτσιου έχασε τον Βάργκας, ο οποίος βγήκε στην πλάτη του, σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Γλύκος έδιωξε. Στο 29′ ο Γκόμεθ έχασε ακόμη μία τεράστια ευκαιρία. Ο Κουαδράδο πέρασε τον Σπυρόπουλο στο σπριντ, πέρασε την μπάλα στον Γερμανό, αλλά εκείνος, αν και μόνος από τη μικρή περιοχή, έστειλε την κεφαλιά του πάνω στον Γλύκο. Ο διεθνής πορτιέρο του ΠΑΟΚ ήταν ήρωας σε ακόμη μία φάση, ένα λεπτό αργότερα. Μετά από κόρνερ του Πισάρο, ο Γκονζάλο βρέθηκε μόνος στη μικρή περιοχή του ΠΑΟΚ, έπιασε την κεφαλιά από πλάγια θέση, αλλά ο Γλύκος είχε και πάλι απάντηση κρατώντας για ακόμη μία φορά το 0-0.

Έβγαλε το ημίχρονο

Στο 41′ ο Πισάρο βρήκε χώρο στο κέντρο του γηπέδου, έκανε την μπαλιά στην πλάτη του Κίτσιου, πάλι, ο Πασκουάλ σούταρε με τη μία, αλλά το σουτ του ήταν άστοχο, αν και ο Ιταλός αμυντικός ήταν κοντά στην εστία του Γλύκου. Τρία λεπτά αργότερα, αυτήν την φορά από την πλευρά του Σπυρόπουλου, ο Κουαδράδο βγήκε μόνος, μπήκε στην περιοχή του, αλλά έκανε κάτι ανάμεσα σε σουτ και σέντρα, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Το τελευταίο σφύριγμα του Σεμπαστιάν Ντελφεριέ, για το πρώτο μέρος βρήκε τον ΠΑΟΚ ισόπαλο με την Φιορεντίνα, η οποία αν και σπατάλησε πολλές ευκαιρίες δεν κατάφερε να κάνει το 1-0.

Καμία σχέση

Το πρόσωπο που παρουσίασε ο ΠΑΟΚ στις αρχές του δεύτερου μέρους ήταν εντελώς διαφορετικό απ’ αυτό το πρώτου. Η είσοδος του Μαντούρο και τα λίγα μέτρα πίσω που πήγε ο Τζιόλης “συμμάζεψαν” τον “Δικέφαλο”, ο οποίος κατάφερε και να μην απειληθεί, αλλά και να απειλήσει την εστία της Φιορεντίνα. Στο 54′ ο Τζανδάρης έκανε κάθετη πάσα στον Κλάους, εκείνος πλάσαρε πολύ ωραία, σκόραρε, αλλά ο επόπτης υπέδειξε οφ σάιντ. Στο τηλεοπτικό ριπλέι φαίνεται να είναι ελάχιστα εκτεθειμένος. Ένα λεπτό αργότερα, οι Ιταλοί, που έδειχναν να τα έχουν χαμένα από την αντίδραση του ΠΑΟΚ, απείλησαν με ένα σουτ του Τόμοβιτς, αλλά ο Γλύκος ήταν και πάλι εκεί.

Κούραση

Από το 65′ και μετά οι παίκτες του ΠΑΟΚ έδειχναν πολύ κουρασμένοι. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δώσουν μέτρα στην Φιορεντίνα και να κλειστούν στα καρέ τους, παρά τις φωνές του Αναστασιάδη που ζητούσε το αντίθετο. Βέβαια, και οι “βιόλα” από την άλλη, παρά το γεγονός ότι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν απείλησαν την εστία του Γλύκου, αφού κυρίως ο Τζιόλης, που έκανε φοβερό παιχνίδι, αλλά και οι υπόλοιποι αμυντικοί του ΠΑΟΚ ήταν συγκεντρωμένοι, αφήνοντας στην άκρη την κούραση που ήταν πια κάτι παραπάνω από εμφανής.

Δραματικό φινάλε

Όλα έδειχναν ότι ο ΠΑΟΚ θα πήγαινε το παιχνίδι… στα κόκκινα μέχρι το τέλος, έτσι ώστε να κρατήσει το 0-0. Ο Μάρτενς, όμως, είχε άλλη άποψη… Ο Γκολάσα έκανε εξαιρετική προσπάθεια, πάσαρε στον Αθανασιάδη, αυτός βρήκε τον αμαρκάριστο Μάρτενς, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1 και να τρελάνει τους οπαδούς του ΠΑΟΚ που βρέθηκαν στο “Αρτέμιο Φράνκι”. Η χαρά τους, όμως, κράτησε μόλις πέντε λεπτά, αφού ο Πασκουάλ με άψογη εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-1 στο 88′ στερώντας από τον ΠΑΟΚ ένα ιστορικό τρίποντο. Μια κακή εκτίμηση της φάσης του Βίτορ κι ένα απρόσεκτο μαρκάρισμα του Πορτογάλου έφεραν την ισοφάριση.Το τελικό 1-1 διατηρεί τον ΠΑΟΚ σε τροχιά πρόκρισης, ενώ ο “Δικέφαλος” πρόσθεσε ακόμη ένα… παράσημο στο ευρωπαϊκό του κοστούμι.

Ακολουθήστε τη Karfitsa στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον κόσμο.