, Παρασκευή
19 Απριλίου 2024

search icon search icon

Παλικαρίσια νίκη του Άρη στη Νέα Σμύρνη(Δείτε φάσεις και γκολ)

panionios-aris-panughriaΟ Άρης κέρδισε! Κέρδισε κόντρα σε όλους. Κόντρα στον Πανιώνιο, κόντρα στον Στυλιάρα, κόντρα στην ατυχία του, κόντρα στους τραυματισμούς! Και μάλιστα με ανατροπή! Το 2-1 για τους κίτρινους μέσα στη Νέα Σμύρνη με τις γκολάρες του Αγκάνθο και του Ουντότζι είναι η πρώτη νίκη της χρονιάς, είναι μια νίκη που έδειξε ότι αυτή η ομάδα μπορεί. Τώρα ξεκινάει το… έργο.

Δείτε φάσεις και γκολ εδώ

Το πρώτο ημίχρονο πέρασε χωρίς τη μεγάλη φάση σε κάποια από τις δύο εστίες, όμως ο Άρης είχε πράγματα που τον άφηναν ικανοποιημένο, βάσει των προηγούμενων εμφανίσεών του. Καταρχήν ήταν σαφώς βελτιωμένος ανασταλτικά. Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων δεν άφησε τον Πανιώνιο να αναπτυχθεί ούτε από τα άκρα, ούτε από τον άξονα, δεν έδωσε χώρους, πίεσε σωστά σε όλες τις γραμμές και οι παίκτες του Ζόραν Μιλίνκοβιτς είχαν σωστές αντιδράσεις και στις «στημένες» φάσεις, καθοδηγούμενοι από τους Πουλίδο και Έλσνερ.

Πήγαιναν πρώτοι στη μπάλα, δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά, έλεγξαν το κέντρο με τους Ηρακλή και Οικονομόπουλο, όμως από την άλλη πλευρά δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν αυτήν την καλή ανασταλτική λειτουργία επιθετικά σε κάτι καλό.

Δύο ήταν οι καλές στιγμές για τους κίτρινους, η πρώτη με το σουτ του Ουντότζι στο 20′ όταν ο Γιαννακόπουλος έστειλε τη μπάλα σε κόρνερ και η δεύτερη στο 32′ όταν από σέντρα του Νιγηριανού από τα δεξιά, ο Τάτος έστρωσε τη μπάλα στο αριστερό του πόδι, αλλά έκανε πολύ άσχημο σουτ και σπατάλησε ουσιαστικά την ευκαιρία για γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν γεμάτο φάσεις. Ο Άρης ήταν καλύτερος από τον Πανιώνιο, έχασε εξαιρετική ευκαιρία με τον Ιμπέχ να σκοράρει στο 55′, όταν ο Τάτος έβγαλε τον Νιγηριανό σε «πάρε βάλε» κατάσταση, αλλά αυτός αστόχησε! Τρία λεπτά μετά ο Πανιώνιος άνοιξε το σκορ με τον Καμπάνταη, ο οποίος πήρε το «ριμπάουντ» από το σουτ του Κολοβού που απέκρουσε ο Διούδης και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η αντίδραση του Άρη ήταν άμεση. Κόρνερ του Ουντότζι στο 62′ κεφαλιά «ψαράκι» του Νταβίντ Αγκάνθο – πως το μυρίζεται έτσι το γκολ; – και 1-1! Δύο λεπτά αργότερα ο Στυλιάρας απέβαλε τον Τσουμάνη με δεύτερη κίτρινη. Σωστές και οι δύο κάρτες στον αριστερό μπακ του Άρη θα ήταν μόνο αν είχε ήδη αποβληθεί ο Μητρόπουλος, που έπαιζε πολύ βρώμικα…

Ο Μιλίνκοβιτς έβγαλε άμεσα τον Ιμπέχ, έβαλε τον Νταμαρλή για να «δέσει» το κέντρο και ο Άρης παρότι με παίκτη λιγότερο, είχε και τον έλεγχο του αγώνα και τις ευκαιρίες… Ο Ουντότζι έστειλε το μήνυμα στο 75′ όταν το σουτ του πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Πανιωνίου. Ο Μιλίνκοβιτς στο 79′ έβαλε τον Σταυρόπουλο στη θέση του Τάτου, γιατί ήθελε παίκτη στην επίθεση με τρεξίματα και «φρέσκα πόδια», ο Πανιώνιος πίεσε για να σκοράρει, αλλά τελικά άλλος σκόραρε.

Σε κόντρα επίθεση από εξαιρετικό κόψιμο του Οικονομόπουλου, ο Ουντότζι σύγκλινε στον άξονα, ο Σταυρόπουλος με διαγώνια κίνηση μακριά από τη μπάλα του έδωσε το πεδίο που χρειαζόταν για να εξαπολύσει το βολέ, που έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του Γιαννακόπουλου! Ο Άρης πήρε το προβάδισμα με 2-1 και το κράτησε με πολύ έξυπνο (σέρβικο) τρόπο ως το τέλος και στις καθυστερήσεις…

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Γιαννακόπουλος, Κούρντι, Αυλωνίτης, Λαμπρόπουλος, Κούρος, Κολοβός (87′ Ντούνης), Μενδρινός (74′ Λάσνικ), Μητρόπουλος, Παναγιωτούδης (56′ Γιάννου), Αραβίδης, Καμπάνταης.

ΑΡΗΣ: Διούδης, Ψυχογιός, Πουλίδο, Έλσνερ, Τσουμάνης, Οικονομόπουλος, Ηρακλής (90′+3′ Καρασαλίδης), Τάτος (79′ Σταυρόπουλος), Ιμπέχ (68′ Νταμαρλής), Ουντότζι, Αγκάνθο.