, Πέμπτη
18 Απριλίου 2024

search icon search icon

Δεν τα κατάφερε ο Άρης στο «Παλέ» με τον Ολυμπιακό

aris-olumpiakosΟ Ολυμπιακός ουσιαστικά εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο μετά τη νίκη στη Θεσσαλονίκη επί του Άρη με 74-70, στη συνάντηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 24η αγωνιστική στην Α1 Ανδρών.
Για να συμβεί αυτό και μαθηματικά, η πειραϊκή ομάδα θα πρέπει να νικήσει τον Απόλλωνα Πατρών εκτός έδρας και το Ρέθυμνο στο ΣΕΦ, κάτι που αναμένεται να συμβεί εύκολα, ενώ ο Άρης για να διασφαλίσει την τρίτη θέση χρειάζεται μια νίκη είτε απέναντι στο Ρέθυμνο (εκτός) είτε με αντίπαλο τον Κολοσσό Ρόδου στη Θεσσαλονίκη.
Το ματς ήταν ανταγωνιστικό μέχρι τέλους, άρα ντέρμπι όπως και προβλεπόταν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 62-58 στο 36ο λεπτό αλλά στη συνέχεια μίλησε ο νόμος της «κόκκινης» άμυνας, που τους εγκλώβισε επιθετικά, τους οδήγησε σε πολλά λάθη και έδωσε τη νίκη στους «ερυθρόλευκους».
Καθοριστικό για την τελική έκβαση του αγώνα αποδείχθηκε το τρίποντο – «μαχαιριά» του Παπανικολάου, που με «κρύο αίμα» έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 68-66, για να αποδειχθούν οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου και ειδικά ο Πρίντεζης ψύχραιμοι στις βολές, στα τελευταία δευτερόλεπτα.
Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Σπανούλης, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο που χαρακτηρίστηκε από τον τραυματισμό και την αποχώρηση του Χάντερ μόλις στο 2ο λεπτό. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού πρόσφερε 17 πόντους στην επίθεση και 11 ασίστ στη δημιουργία.
Ο «υπαρχηγός» Πρίντεζης ήταν επίσης πολύ σημαντικός (13 πόντοι, 9 ριμπάουντ), όπως και οι Παπανικολάου (12π.), Γουόρικ (10π., 8 ριμπάουντ), ενώ για τον Άρη υπέρτεροι ήταν οι Ουάιτ με 17 και ΜακΝίλ με 16 πόντους.

Ακολουθήστε τη Karfitsa στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον κόσμο.