, Παρασκευή
29 Μαρτίου 2024

search icon search icon

Δόξα Δράμας – ΠΑΟΚ 4-0 (ΒΙΝΤΕΟ)

paok1Παίζοντας σχεδόν αποκλειστικά με νεαρούς και με τον Τιάμ να κάνει ανεπίσημο ντεμπούτο, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με το… βαρύ 4-0 από την εξαιρετική Δόξα στο φιλικό της Δράμας, το οποίο παρακολούθησε αρκετός κόσμος!
Η Δόξα έβαλε δύσκολα στα πιτσιρίκια του ΠΑΟΚ στο φιλικό (4-0), που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου στη Δράμα.
Ένας ΠΑΟΚ, που παρατάχθηκε στο γήπεδο, με μόλις τέσσερις παίκτες από το ρόστερ της πρώτης ομάδας, μεταξύ των οποίων και το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα (Δεληγιαννίδης, Κοροβέσης, Δημητριάδης οι άλλοι τρεις), Μάμε Τιάμ.

Τα υπόλοιπα επτά παιδιά της αρχικής ενδεκάδας κι αυτά του πάγκου ήταν από την Κ-20 και κυρίως την Κ-17, ανάμεσα τους και ο Ουκρανός, Αρτέμ Κόζακ, που σήμερα ανακοίνωσε μόνος του τη μεταγραφή του στον ΠΑΟΚ.

Όμως, κι αυτά τα νεαρά παιδιά έδειξαν ώρες ώρες, ότι αλλού πατούσαν και αλλού βρισκόντουσαν, γεγονός που φάνηκε ξεκάθαρα να «πνίγονται» όταν το σκορ άνοιξε.
Ο Τιάμ δεν μπορεί να κριθεί. Σαφώς είναι ανέτοιμος, αγωνίστηκε για 55 λεπτά, στην κορυφή της επίθεσης, όμως τριγύρω του είχε μόνο 16χρονους και 17χρονους, που είχαν όρεξη, έτρεξαν πολύ, αλλά θέλουν κι αυτά πολλή δουλειά και το χρόνο τους.
Οι «μαυραετοί» του Κώστα Βασιλακάκη έδειξαν πολύ καλά στοιχεία, μια συγκροτημένη ομάδα, που ήξερε τι ήθελε μέσα στον αγωνιστικό χώρο και ήταν αυτοί που δημιούργησαν τις περισσότερες φάσεις στον αγώνα. Ασφαλώς τα μηνύματα ήταν ενθαρρυντικά ενόψει της συμμετοχής στο νέο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.
Στο 31’ο Παπαζαχαρίας δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, Μούτσα, το δρόμο προς τα δίχτυα του «Δικεφάλου», βρήκε στο 42’ ο Καρλόπουλος, που έπιασε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής του ΠΑΟΚ και έκανε το 1-0.
Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε μονόλογο της Δόξας, που πέτυχε τρία γκολ, είχε ένα δοκάρι και πολλές ευκαιρίες.
Από την σέντρα του Κουρτεσιώτη, ο Γιόνδης με κεφαλιά έκανε το 2-0 (53’) και δέκα λεπτά αργότερα ο Ιότι με δυνατό σουτ πέτυχε το πιο όμορφο γκολ των γηπεδούχων γράφοντας το 3-0.
Στο 84’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της εστίας του ΠΑΟΚ, ενώ λίγο πριν από το φινάλε (89’), από το λάθος στην άμυνα του «Δικεφάλου», ο Γαϊδαρτζής με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 4-0.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πουλικίδης / Χατζηνάκος – Τσακίρης
Οι συνθέσεις:
Δόξα Δράμας: Σικαλιάς, Ρεβυθόπουλος, Κουρτεσιώτης, Γκαρακλίδης, Παπαζαχαρίας (77’ Παπαζούδης), Ολίσε (58’Ιότι),  Πινδώνης (77’ Κεφαλάς), Καρλόπουλος (68’ Πολύζος), Δουμάνης (46’ Σάντος), Σουάνης (68’ Μπαρκόπουλος), Γιόνδης (68’ Γαιδαρτζής)
ΠΑΟΚ: Μούτσα, Τσαούσης (89’ Γιαλαμούλης), Κυριλίδης, Δημητρίου, Δεληγιαννίδης (87’ Κραγιόπουλος), Κοροβέσης (89’ Νούκαρης), Αηδονίδης (82’ Πολύζος), Τζοβαράς (82’ Κωνσταντίνου), Δημητριάδης (70’ Καπρέτσος), Ματθαίου (64’ Κόζακ), Τιάμ (55’ Λύρατζης).