, Πέμπτη
28 Μαρτίου 2024

search icon search icon

«Φιλική» νίκη του ΠΑΟΚ στο Περιστέρι με απίστευτο γκολ του Κλάους(VIDEO)

paok-atromitos-goal-klausΈνα εντελώς διαφορετικό ματς εκτυλίχθηκε στο Περιστέρι, σε σχέση με το φιλικό της Τούμπας με τη Βέροια. Ο Ατρόμητος έδωσε πιο σκληρό τόνο στο παιχνίδι, με πολλές μονομαχίες και μαρκαρίσματα, με τον ΠΑΟΚ να βγαίνει νικητής στα περισσότερα, δείχνοντας ότι δεν τον τρομάζει το πιο… physical game. Το τελικό 0-1 ήρθε μετά από ένα καλό πρώτο ημίχρονο με ρυθμό και ένα πιο “κλειστό” δεύτερο, με μια εξαιρετική έμπνευση του Κλάους.
Θύμα του δυνατού παιχνιδιού των γηπεδούχων ο Γκόικο Τσίμιροτ που αποκόμισε μια πληγή στον αχίλλειο τένοντα και αντικαταστάθηκε νωρίς, χωρίς η κατάστασή του να προκαλεί ανησυχία. Αντίστοιχα με χτυπήματα αποχώρησαν από το ματς Κουλούρης και Μυστακίδης ενώ αρκετές φορές παρασχέθηκαν πρώτες βοήθειες σε παίκτες.
Το ματς άρχισε ισορροπημένο ανάμεσα στις δυο ομάδες και χωρίς μεγάλες ευκαιρίες μέχρι το 15ο που ο Μπρκιτς αποσόβησε προσπάθεια του Λημνιού. Στο 20´ απάντησε ο Πέλκας με έξυπνη εκτέλεση φάουλ αλλά ο Γκορμπούνοφ πρόλαβε να αντιδράσει κι η φάση του αγώνα ήρθε στο 35′ με τον Κουλούρη να κάνει την περιστροφή στα όρια της περιοχής και να πλασάρει στο δοκάρι.
Η επανάληψη είχε αρκετές αλλαγές και από τους δυο αντιπάλους, όπως και φυσιολογικής κόπωσης και οι χώροι έκλεισαν ακόμη περισσότερο. Ωστόσο ο Δικέφαλος βρήκε τις φάσεις του, με κορυφαία το τετ α τετ του Κοροβέση μετά από κάθετη πάσα-«σκάψιμο» του Κάμπος στο 70′, με τον χαφ (σήμερα) του ΠΑΟΚ να μην πλασάρει εύστοχα.
Κι επειδή οι απαντήσεις δίνονται μόνο μέσα στο γήπεδο, ο… πολυσυζητημένος τις τελευταίες μέρες Κλάους έβαλε ένα γκολ από το κέντρο! Στο 86ο λεπτό, είδε τον Παπαδόπουλο εκτός εστίας και τον πλάσαρε εύστοχα από τα 45 μέτρα για ένα σπάνιο γκολ, δίνοντας το δικαίωμα στους συμπαίκτες του να του δώσουν ορισμένες… τονωτικές «ψιλές» στους πανηγυρισμούς!

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ χειροκροτήθηκαν από 200 περίπου φιλάθλους της ομάδας μετά το ματς και το τελευταίο τεστ πριν το ματς της Τιφλίδας έδωσε στον Βλάνταν Ίβιτς την ευκαιρία εξαγωγής χρήσιμων συμπερασμάτων.Η σύνθεση του Δικεφάλου:Μπρκιτς , Μάτος , Κρέσπο (79′ Πούγγουρας ), Τζαβέλλας , Γιαννούλης , Τσίμιροτ (39′ Ματθαίου), Κάνιας , Πέλκας (79′ Δημητριάδης ), Κάμπος , Μυστακίδης (59′ Κοροβέσης ), Κουλούρης (59′ Αθανασιάδης )

Ακολουθήστε τη Karfitsa στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον κόσμο.