28 Μαρτίου 2024

search icon search icon

Η Γιουβέντους απέκλεισε τη Ρεάλ με «Χ» στο «Μπερναμπέου»

0C094A67E192B2F2C281EBF0406DE901
Η Γιουβέντους απέκλεισε τη Ρεάλ Μαδρίτης και προκρίθηκε στον τελικό του Champions League! Η «Μεγάλη Κυρία» απέσπασε ισοπαλία 1-1 στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» στη ρεβάνς των ημιτελικών και σε συνδυασμό με τη νίκη της (2-1) στον πρώτο αγώνα, πήρε το εισιτήριο για τον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει τη Μπαρτσελόνα, στις 6 Ιουνίου στο Βερολίνο.
Οι κάτοχοι του τίτλοι προηγήθηκαν στο 23ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε ο Ροντρίγκες σε ανατροπή του από τον Κιελίνι. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ευστόχησε από τη βούλα και έφτασε τα 77 γκολ (όσα και ο Μέσι) στο Champions League. Η Ρεάλ είχε το παιχνίδι υπό τον έλεγχό της, αλλά η Γιουβέντους περίμενε την ευκαιρία της. Κι αυτή παρουσιάστηκε στο 57′.
Ο Πογκμπά με κεφαλιά τροφοδότησε τον Αλβάρο Μοράτα κι αυτός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κασίγιας, σκοράροντας εναντίον της ομάδας στην οποία έπαιζε από 16 ετών μέχρι το περασμένο καλοκαίρι.
Στο 69′ ο Ικερ Κασίγιας με απόκρουση ενδεικτική της κλάσης του σε τετ-α-τετ με τον Μαρκίζιον, κράτησε ζωντανή τη “βασίλισσα” και ακολούθησαν μεγάλες ευκαιρίες με τον Μπέιλ στο 72΄ και το 75′.
Στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο η Ρεάλ επιτέθηκε ανορθόδοξα με διαδοχικά «γεμίσματα» και τους Ρονάλντο, Μπέιλ ωσεί παρόντες.
Δεν ήταν δυνατόν να διασπαστεί έτσι η άμυνα της Γιουβέντους που κράτησε την ισοπαλία και επιστρέφει σε τελικό Champions League μετά από 12 χρόνια. Η τελευταία της ήταν το 2003 όταν ηττήθηκε από τη Μίλαν στα πέναλτι μετά από 120 λεπτά χωρίς σκορ, στο «Ολντ Τράφορντ».
Διαιτητής: Γιόνας Ερικσον (Σουηδία)
Κίτρινες: Τέβες, Λιχτστάινερ
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Κάρλο Αντσελότι): Κασίγιας, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Καρβαχάλ, Κρόος, Χάμες Ροντρίγκες, Μπέιλ, Ίσκο, Ρονάλντο, Μπενζεμά (67΄ Ερνάντες).
ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Μπουφόν, Λιχτστάινερ, Μπονούτσι, Κιελίνι, Εβρά, Μαρκίζιο, Πίρλο (79΄ Μπαρτσάλι), Βιδάλ, Πογκμπά (89΄ Περέιρα), Τέβες, Μοράτα (84΄ Γιορέντε).

Ακολουθήστε τη Karfitsa στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον κόσμο.