Αθλητικά

«Κουλούρια» στα Πηγάδια

Μπορεί η Σούπερ Λιγκ να μην έχει ξεκινήσει και έτσι οι ομάδες δοκιμάζονται σε φιλικά παιχνίδια...

thumbnail (1)

Ο ΠΑΟΚ είχε ταξιδέψει στην Ξάνθη προκειμένου να αναμετρηθεί με την τοπική ομάδα. Σε ένα παιχνίδι που ο δικέφαλος δεν ήταν καλός έφυγε με το 0-0.

Η Ξάνθη ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα του πρώτου μέρους και στο μεγαλύτερο διάστημα του δεύτερου ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ είχε ένα καλό 20λεπτο στα πρώτα 45′ και δυο καλές φάσεις στην επανάληψη.

Στο 29′ η πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ με την κάθετη του Κάνιας στον Περέιρα το σουτ του οποίους έφυγε άουτ, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Μπισεσβαρ δεν μπορεί να νικήσει τον τερματοφύλακα της Ξάνθης από κοντινή απόσταση, χάνοντας μια μοναδική ευκαιρία. Στο 33′ το σουτ στην κίνηση του Περέιρα αποκρούει ο Ζίβκοβιτς ενώ στο 37′ η επέλαση του Μπαξεβανίδη και το σουτ που εξαπέλυσε απομάκρυνε ο Μπρκιτς. Η Ξάνθη έχασε πολύ καλή ευκαιρία σοτ 42′ με το σουτ του Νιέτο που απέκρουσε ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ.

Ο Λουτσέσκου άλλαξε την ομάδα στο δεύτερο μέρος και στο 48′ χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Λισγάρα. Δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να έχει μια καλή στιγμή με το σουτ του Ζάιρο στην κίνηση όμως ο Ζαρόπουλος απέκρουσε. Στο 72′ και πάλι ο Ζάιρο έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λάζιτς βρέθηκε στο τετ α τετ όμως ο Μπρκιτς απομάκρυνε.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πρώτο ημίχρονο: Ζίφκοβιτς, Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης, Πάμπλο Τόρες, Τριάδης, Κώστας, Βασιλακάκης, Ράνος, Φλίσκας, Νιέτο, Ορφανίδης.

Δεύτερο ημίχρονο: Ζαρόπουλος, Παπαγεωργίου, Γιούνες, Σολτάνι, Λουσέρο, Χατζητερζόγλου, Γουάλας, Λάζιτς, Ορφανίδης, Λισγάρας, Καμαρά.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Μπρκιτς, Ζάιρο (78’ Ματθαίου), Μαλεζάς (78’ Πούγγουρας), Περέιρα (62’ Κουλούρης), Γιαννούλης, Μπίσεσβαρ (72’ Δεληγιαννίδης), Μυστακίδης, Βαρέλα, Κίτσιου, Πέλκας (78’ Κυριλλίδης), Κάνιας (46’ Κοροβέσης)..pamesports.gr