29 Μαρτίου 2024

search icon search icon

Κύπελλο Ελλάδας: Στους «8» ο Ατρόμητος, απέκλεισε τον Πλατανιά

sarajevo-atromitos
Ο Ατρόμητος είναι η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς ύστερα από συναρπαστικό παιχνίδι νίκησε στο Περιστέρι τον Πλατανιά με 2-1 και πέρασε χάρις στη «λευκή» ισοπαλία του πρώτου αγώνα, στα Περιβόλια.
και έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες, στο 13΄ με τον Λε Ταλέκ το πλασέ του οποίου απέκρουσε σωτήρια με προβολή ο Δημήτρης και στο 28΄, με τον Γάλλο επιθετικό να γυρίζει την μπάλα στον Λημνιό που σούταρε άστοχα.
Ενάντια στη ροή του αγώνα ήταν οι φιλοξενούμενοι που προηγήθηκαν στο σκορ, όταν στο 34΄ και ύστερα από λάθος του Ατρόμητου ο Πλατανιάς βγήκε στην κόντρα, ο Ράμος διήνυσε μεγάλη απόσταση με την μπάλα στα πόδια και φτάνοντας απέναντι στον Μπάρκα πλάσαρε για το 0-1.
Οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα ευτύχησαν να ισοφαρίσουν πριν λήξη το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 42ο λεπτό, όταν στο κόρνερ του Ούμπιντες ο Λε Ταλέκ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Μπίτολο με δεύτερη, σχεδόν εξ επαφής, έγραψε το 1-1.
Παράταση πλέον δεν θα υπήρχε και την πρόκριση θα έπαιρνε η ομάδα που θα σκόραρε για δεύτερη φορά. Αφού οι Κρήτες έχασαν τρεις πολύ καλές ευκαιρίες στο 55΄ και στο 57΄ με τον Αποστολόπουλο και στο 61΄ με τον Ράμος, με τον διαιτητή να μην καταλογίζει πέναλτι στο 64΄ σε χέρι του Μπανανά, το ματς κρίθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.
Στο σημείο εκείνο ο Μπανανά έκανε κακό υπολογισμό σε μακρινή μπαλιά, ο Λε Ταλέκ έφυγε στην πλάτη του και μπαίνοντας στην περιοχή απέφευγε τον Κοκκαλά και βγήκε πλάγια αριστερά, για να «κόψει» στον επερχόμενο Ναπολεόνι και ο Ιταλός να πλασάρει εύστοχα για τη νίκη – πρόκριση.
πηγή: naftemporiki.gr

Ακολουθήστε τη Karfitsa στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον κόσμο.