, Πέμπτη
28 Μαρτίου 2024

search icon search icon

Νίκησε… άγχος και Καλλονή!

paok-kalloni-kupelloΤην Καλλονή, τα δοκάρια και… τον Δαύκο κατάφερε να νικήσει απόψε ο ΠΑΟΚ με σκορ 3-0 στην Τούμπα, διαγράφοντας μια για πάντα την ανεκδιήγητη εμφάνιση στη Μυτιλήνη.
Ο Δικέφαλος προκρίθηκε στην φάση των «8» του Κυπέλλου Ελλάδος σκοράροντας όλα τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας ένα ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών στο πρώτο μέρος με δύο δοκάρια και πολλές χαμένες ευκαιρίες, καθώς ο τερματοφύλακας Δαύκος, κατέβασε κυριολεκτικά τα ρολά της εστίας του.
Στο 16ο ο Τζαβέλλας εκτέλεσε απευθείας φάουλ από τα πλάγια και έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα ο Αναστασιάδης της Καλλονής παραλίγο να υποπέσει σε αυτογκόλ, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι της ομάδας του.
Ο Μακ σε ανεπανάληπτο τετ α τετ με τον Δαύκο δεν μπόρεσε να λυτρώσει τον Δικέφαλο, με τον γκολκίπερ της Καλλονής να πραγματοποιεί απόκρουση.
Η Καλλονή διαμαρτύρεται δίκαια για ανύπαρκτο οφσάιντ στον Κάρλσον, που έφευγε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ καλυπτόμενος από τον τελευταίο αμυντικό του Δικεφάλου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δαύκος πραγματοποίησε μια εξαιρετική απόκρουση σε τεχνικό σουτ του νεοεισελθόντα Μυστακίδη, με τον Τούντορ να ετοιμάζεται να ρίξει στο παιχνίδι τον Μπερμπάτοφ. Πριν γίνει η αλλαγή όμως στο 59’ ο Μακ έκανε άνω κάτω την άμυνα της Καλλονής, έκανε το πλασέ, ο Δαύκος απέκρουσε όμως το ριμπάουντ ήταν για τον Αθανασιάδη που με προβολή έδωσε σκορ πρόκρισης στον ΠΑΟΚ.
Στο 65’ Πέλκας και Μυστακίδης συνδυάστηκαν άψογα, με τον τελευταίο να ελευθερώνεται από τα πλάγια και να πασάρει για τον Μακ που μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα «κλειδώνοντας» την πρόκριση για τον Δικέφαλο.
Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε από τον Μπερμπάτοφ, που μετά από κόρνερ πήρε δύσκολη κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της Καλλονής και έκανε το 3-0.

Ακολουθήστε τη Karfitsa στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον κόσμο.