28 Μαρτίου 2024

search icon search icon

Ο Αγροτικός Αστέρας “πέταξε έξω” την ΑΕΚ από το Κύπελλο(video)

agrotikos-asteras

Η κακή ΑΕΚ έπεσε θύμα έκπληξης και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής. Ο Αγροτικός Αστέρας σκόραρε δις στο β’ μέρος της παράτασης και με το 2-0 πανηγυρίζει τη μεγάλη πρόκριση για την ημιτελική φάση.

Η εικόνα του αγώνα

Η προβληματική ΑΕΚ των τελευταίων αγώνων σε πρωτάθλημα και κύπελλο, έκανε την εμφάνισή της και στο Καυτανζόγλειο και μάλιστα σε σημείο εξοργιστικό. Συνεχή και εύκολα λάθη, ασυνεννοησία στο κέντρο, αδυναμία στην ορθή ανάπτυξη και ανυπαρξία στις οργανωμένες επιθετικές προσπάθειες. Αυτά ήταν τα χαρακτηριστικά της Ένωσης στο παιχνίδι, απέναντι σε έναν Αγροτικό Αστέρα που πρέσαρε σθεναρά, πίεζε ψηλά και αγωνιζόταν με πάθος και καλή οργάνωση.

Οι γηπεδούχοι είχαν και τις πιο “καθαρές” ευκαιρίες στα πρώτα 45 λεπτά: στο 10′ ο Βελλίνης δεν κατάφερε να νικήσει τον Καραγκιολίδη από πλάγια αλλά καλή θέση, ενώ στο 26′ ο Γεωργιάδης έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 39′, πάλι ο Βελλίνης, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, όμως ο Τσιρίλο έδιωξε με σωτήρια προβολή την τελευταία στιγμή.

Η ΑΕΚ φώναξε “παρών” στο ματς σε δύο φάσεις, που δεν τις λες και κλασσικές: στο 22′ σε ένα σουτ του Μπρέσεβιτς από το ύψος της περιοχής που έφυγε λίγο άουτ και στο 36′ σε μια κεφαλιά του Τσιρίλο που έπεσε και μπλόκαρε σταθερά ο Ταταρίδης.

Ίδιο ήταν το σκηνικό και στην επανάληψη, παρά τις φωνές του Δέλλα και τις προσπάθειές του να αλλάξει την εικόνα. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να παίξει ποδόσφαιρο: στη μοναδική καλή της στιγμή (61′), ο Πλατέλλας βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Τριανταφυλλίδη και “φώναξε” για πέναλτι, πιθανότατα δικαίως. Ο ρέφερι, ωστόσο, είδε επιθετικό φάουλ! Αντίθετα, τη μεγάλη ευκαιρία την είχε πάλι ο εξαιρετικά στημένος Αγροτικός Αστέρας, με τον Καραγκιολίδη να αποκρούει το κοντινό πλασέ του Λαζαρίδη στο 71′.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ επιχείρησε να πιέσει για να πάρει το ματς και να αποφύγει την παράταση. Έπαιξε τον Αγροτικό στο μισό γήπεδο, αλλά χωρίς να καταφέρει να δημιουργήσει κλασσική ευκαιρία, παρά μόνο ένα δυνατό σουτ του Πλατέλλα από καλή θέση στις καθυστερήσεις που κατέληξε άουτ. Η ομάδα του Ευόσμου ήταν αυτή που είχε και πάλι μια εξαιρετική στιγμή, με το σουτ του Λαζαρίδη στο 88′ που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Καραγκιολίδης.

Το παιχνίδι μοιραία οδηγήθηκε στην παράταση. Από το ξεκίνημά της η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά και έχασε τρεις καλές ευκαιρίες (98′, 101′, 106′) σε ισάριθμες κεφαλιές του Μπρέσεβιτς από καλή θέση που κατέληξαν όλες άουτ! Η μπάλα όμως τιμώρησε την Ένωση και ο Αγροτικός Αστέρας πέτυχε αυτό που πιθανόν να άξιζε στην κανονική διάρκεια του αγώνα: στο 106′ οι Μακεδόνες άνοιξαν το σκορ, με τον Λαζαρίδη να σεντράρει και τον Κρυστάλλη να σκοράρει με ωραίο σουτ.

Ένα λεπτό αργότερα, η ΑΕΚ έχασε κι άλλη ευκαιρία, ξανά με κεφαλιά του Μπρέσεβιτς που απέκρουσε ο Ταταρίδης. Και αφου οι “κιτρινόμαυροι” έχαναν ευκαιρίες, ο Αγροτικός Αστέρας την ξανατιμώρησε, με ένα γκολ βγαλμένο από… ηλεκτρονικό παιχνίδι: ο Λαζαρίδης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, διασύροντας τους ποδοσφαιριστές της Ένωσης με συνεχείς ντρίμπλες. Στο τέλος απέφυγε και τον Καραγκιολίδη και πλάσαρε με άνεση για το 2-0.

Στα λεπτά που απέμεναν, η ΑΕΚ πίεσε χωρίς αποτέλεσμα, ενώ στα τελευταία δέκα λεπτά οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γεωργιάδη. Το 2-0 έμεινε ως το τέλος, με τους παίκτες του Αγροτικού να πανηγυρίζουν μια πολύ σπουδαία και ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου Γ’ Εθνικής.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Ταταρίδης, Καραντασιάδης, Τριανταφυλλίδης (75′ Κρυστάλλης), Γεωργιάδης, Γκρμαν, Σαμουηλίδης, Χατζηλιάδης, Θεοδωρίδης (58′ Παπαδόπουλος), Αθανασιάδης (46′ Κουκουλάκης), Βελλίνης, Λαζαρίδης.

ΑΕΚ: Καραγκιολίδης, Γεωργέας, Πεταυράκης, Ρόβας, Τσιρίλο, Κορδέρο, Γροντής (80′ Τσεβάς), Ντακόλ (46′ Αργυρίου), Μπρέσεβιτς, Ανάκογλου, Πλατέλλας.