"Έμφραγμα" και αποκλεισμός για τον ΠΑΟΚ στο 87'! - Karfitsa.gr
Αθλητικά

“Έμφραγμα” και αποκλεισμός για τον ΠΑΟΚ στο 87′!

Ο Άγιαξ είχε την τύχη με το μέρος του...

paok-ajaxΉττα και αποκλεισμός για τον ΠΑΟΚ από τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champios League με τον Άγιαξ να φεύγει με το 1-2 από την Τούμπα. Το παιχνίδι ξεκίνησε ονειρικά με τον Στέφανο Αθανασιάδη να ανοίγει το σκορ στο 4′ και στη συνέχεια ο “Δικέφαλος” έχασε σωρεία ευκαιριών για το 2-0, με τον Κλάους δύο φορές, ενώ από μία ευκαιρία έχασαν οι Σάκχοφ και Τσίμιροτ.

Ενώ το μομέντουμ ήταν με τον ΠΑΟΚ, λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους ο Λέοβατς έριξε με ανόητη ενέργεια κάτω παίκτη του Άγιαξ μέσα στην περιοχή με αποτέλεσμα οι Ολλανδοί να ισοφαρίσουν με το πέναλτι του Κλάασεν.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ πίεσε για το δεύτερο γκολ έχοντας δοκάρι με τον Μυστακίδη στο 76′. Ωστόσο, ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα πάει στην παράταση, με μια άναρχη επίθεση ο Άγιαξ πέτυχε το δεύτερο γκολ στο 87, πάλι με τον Κλάασεν που εκτέλεσε σε πρώτο χρόνο τον Γλύκο μέσα από την περιοχή.

Δείτε πώς εξελίχθηκε ο αγώνας μέσα από το live του karfitsa.gr

23.24 Λήξη του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ αποκλείεται και θα αναζητήσει την τύχη του στα πλέι οφ του Europa League

23.15 ΓΚΟΛ για τον Άγιαξ. Ο Κλάασεν έπιασε σουτ μέσα από την περιοχή και “εκτέλεσε” τον Γλύκο

23.12 Στη θέση του Χαρίση ο Μπίσεσβαρ

23.04 Τρομερή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Γέμισμα του Γλύκου στην περιοχή του Άγιαξ ο Μυστακίδης εκματελλεύεται το γεγονός ότι η άμυνα του Άγιαξ πελαγοδρομεί και παίρνει την κεφαλιά η οποία ψιλοκρεμαστά καταλήγει στη συμβολή των δοκών του Σίλεσεν και στη συνέχεια στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Αίαντα.

22.57 Πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ στο 70′. Ο Ροντρίγκεζ αφήνει τη θέση του για τον Μυστακίδη.

22.51 Χωρίς κάτι ιδιαίτερο το παιχνίδι. Ο Άγιαξ κάνει την πρώτη του αλλαγή με τον Ελ Γκάζι να μπαίνει στη θέση του Ντόλμπεργκ

22.33 Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Τζάλμα Κάμπος πήρε κεφαλιά απο σέντρα αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Σίλεσεν.

22.18 Λήξη πρώτου ημιχρόνου. Οι ομάδες πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ παράτασης.

22.15 Ο Κλάασεν δεν αστοχεί απέναντι στον Γλύκο και ισοφαρίσει για τον Αίαντα

22.14 Πέναλτι για τον Άγιαξ!Ο Λέοβατς ανατρέπει τον παίκτη του και δέχεται την κίτρινη κάρτα.

22.01: Τρομερή ευκαιρία με τον Σάκχοφ στο 31′! “Τρικυμία” στην άμυνα του Άγιαξ με την μπάλα να φτάνει στον Ουκρανό αλλά το πλασέ του πηγαίνει άουτ.

21.55: Νέα τρομερή ευκαιρία του Δικεφάλου στο 25′. Ο Σάκχοφ με μπαλιά “διαβήτη” βρίσκει τον Αθανασιάδη που είναι μόνος του με τον Σίλεσεν. Αν και έχει όσο χρόνο θέλει το πλασέ του είναι απογοητευτικά άστοχο και καταλήγει άουτ.

21.52: Απίστευτη ευκαιρία του Αθανασιάδη στο 22′. Μπαλιά συστημένη από τα πλάγια του Λέοβατς, ο αρχηγός του ΠΑΟΚ βρίσκει την μπάλα με προβολή αλλά ο Σίλεσεν μπλοκάρει!

21.44: Ο Τσίμιροτ μόνος απέναντι στον Σίλεσεν καθυστερεί χαρακτηριστικά και ο Βέλτμαν βάζει την κόντρα ώστε το σουτ του Βόσνιου να πάει κόρνερ

21.33:ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ!!! Ο αρχηγός Στέφανος Αθανασιάδης ανοίγει το σκορ στο τέταρτο λεπτό!!!

Η άμυνα του Αίαντα αδράνησε μετά από κόρνερ του ΠΑΟΚ και ο Κλάους από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σίλεσεν

21.30: Ο αγώνας ξεκίνησε!

21.30: Οι ομάδες μπήκαν στο γήπεδο με τους οπαδούς να αποθεώνουν τους παίκτες με τα ασπρόμαυρα

paok-ajax

21.15: Από τη γιγαντοοθόνη της Τούμπας προβλήθηκε ένα μικρό βίντεο στη μνήμη του Γιόχαν Κρόιφ με την Τούμπα να καταχειροκροτεί τον “Ιπτάμενο Ολλανδό” που έφυγε πρόσφατα.

21.09: Τη θέση τους εδώ και αρκετή ώρα έχουν πάρει οι περίπου 150 οπαδοί του Άγιαξ, με την ολλανδική ομάδα να μην δέχεται να φιλοξενηθούν στα επίσημα της Τούμπας ώστε η θύρα 8 στην οποία τελικά βρίσκονται να χρησιμοποιηθεί για τις ανάγκες των οπαδών του ΠΑΟΚ. Όπως είναι γνωστό τα εισιτήρια έχουν εξαντληθεί από τη Δευτέρα.