, Πέμπτη
28 Μαρτίου 2024

search icon search icon

Κυπελλούχος Ελλάδος ο Παναθηναϊκός, κέρδισε με 4-1 τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ…

Σκιά του εαυτού του ο ΠΑΟΚ, έχασε με 4-1 από τον Παναθηναϊκό, στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, που έγινε στο ΟΑΚΑ. Οι “πράσινοι” του Γιάννη Αναστασίου, ήταν κυρίαρχοι στο παιχνίδι και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον Δικέφαλο.
Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Μάρκους Μπεργκ που πέτυχε χατ τρικ και ουσιαστικά χάρισε μόνος του το Κύπελλο στην ομάδα του. Το άλλο γκολ του Παναθηναϊκού πέτυχε ο Καρέλης, ενώ για τον ΠΑΟΚ, είχε μειώσει προσωρινά σε 3-1 ο Βούκιτς με πέναλτι.
Α’ ΗΜIΧΡΟΝΟ
– Εναρξη του αγώνα.
15′ ΓΚΟΛ 0-1: Ο Παναθηναϊκός ανοίγει το σκορ στον τελικό. Ο Αμπέντ εκτελεί το κόρνερ η μπάλα φτάνει στον Μπεργκ ο οποίος με ένα δυνατό σουτ μέσα από τη περιοχή, νικάει τον Γλύκο και ανοίγει το σκορ.
– Κίτρινη κάρτα στον Κουτρουμπή.
23′: Κοντά στο 2-0 ο Παναθηναϊκός με τον Γλύκο να λέει “όχι” σε σουτ του Πράνιτς.
37′: Τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει ο ΠΑΟΚ. Ο Λούκας έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Σαλπιγγίδης πήρε τη κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κοτσόλη και απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς των”πρασίνων”.
– Τέλος του ημιχρόνου.
ΣΧΟΛΙΟ: Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και αυτό το εκμεταλλεύτηκε με το γκολ που πέτυχε στο 15′ ο Μπεργκ. Οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου για 35′ ήταν κυρίαρχοι στο τερέν του ΟΑΚΑ, έκλεισαν τους διαδρόμους, κυκλοφόρησαν τη μπάλα και “μπλόκαραν” τα ατού του ΠΑΟΚ. Ο ΠΑΟΚ φάνηκε στο παιχνίδι από το 37′ και μετά και κυρίως μετά το δοκάρι του Δημήτρη Σαλπιγγίδη.
Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
– Εναρξη του β’ ημιχρόνου.
 50′ ΓΚΟΛ 0-2: Ο Μάρκους Μπεργκ “χτυπάει” και πάλι και πετυχαίνει δεύτερο γκολ. Ο Σουηδός με ένα πανέξυπνο πλασέ νικάει τον Γλύκο.
51′: Τρομερή ευκαιρία για το 3-0. Ο Καρέλης έκανε τη σέντρα ο Πράνιτς έπιασε το σουτ στη κίνηση η μπάλα μόλις άουτ.
54′ ΓΚΟΛ 0-3: Ο Νάνο εκτελεί το κόρνερ ο Καρέλης πιάνει τη κεφαλιά μέσα από τη περιοχή και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Γλύκου.
55′: Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Βούκιτς στη θέση του Λάζαρ. Και ο Λίνο στη θέση Λούκας.
69′: Πέναλτι που κερδίζει ο Λίνο από τον Αμπέντ.
70′ ΓΚΟΛ 1-3: Ο Βούκιτς αναλαμβάνει την εκτέλεση και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Μειώνει σε 3-1 ο ΠΑΟΚ.
– Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Ατζαγκούν στη θέση του Καρέλη.
73′: Κι άλλη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Λαγός στη θέση του Αμπέντ.
76′: Ο Κουλούρης στη θέση του Σκόνδρα. Κλείνει τις αλλαγές του ο Γεωργιάδης.
88′ ΓΚΟΛ 1-4: Γκολ σπάνιας ομορφιάς από τον Μπεργκ που πετυχαίνει χατ τρικ.
– Εκτός αγώνα ο Μπεργκ. Στη θέση του ο Πέτριτς.