, Τρίτη
19 Μαρτίου 2024

Σοκ για τον Άρη στο 120'-Αποκλείστηκε από την Αστάνα

Ο Άρης παρότι κέρδισε με 2-1 την Αστάνα σε έναν συναρπαστικό αγώνα που τελείωσε στη παράταση με τους καζάκους να προκρίνονται στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, καθώς ο Μπίτρι λύτρωσε την Αστάνα έπειτα από εκτέλεση φάουλ, και έγραψε το 2-1 που έστειλε την Αστάνα στην επόμενη φάση.
Οι κιτρινόμαυροι μπροστά σε περίπου 9.500 φιλάθλους σε μια φανταστική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί του Άρη μετά από 17 μήνες λόγω των περιοριστικών μέτρων της πανδημίας, είχαν την πρώτη κλασσική ευκαιρία με τον Σάσα στο 40 λεπτό να σουτάρει και ο Νεπογκόντοφ να διώχνει ενστικτωδώς ενώ στη συνέχεια  η κεφαλιά του Μπεναλουάν πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.
Στο 5′ οι κίτρινοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στο Μάνο, τον οποίο ο αμυντικός της Αστάνα χτύπησε στη γάμπα, αλλά ο Φάμπρι δεν υπέδειξε την παράβαση.
Στη συνέχεια οι παίκτες του Άκη Μάντζιου συνέχισαν το πρέσινγκ στους καζάκους και έφτασαν κοντά στο 1-0 με τον Μαντσίνι στο 18ο λεπτό να χάνει τρομερή ευκαιρία από το ύψος της μικρής περιοχής. Το σκορ άνοιξε 1-0  στην αναμέτρηση ο Δημήτρης Μάνος, όταν ο Φαμπιάνο πήρε την κεφαλιά και ο Νεπογκοντόφ δεν μπόρεσε  να κρατήσει την μπάλα στα χέρια του και ο επιθετικός του Άρη να ανοίγει από κοντά να ανοίγει το σκορ που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.
Με την επανάληψη, οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν να βρίσκονται στο πρώτο μισό και να έχουν κλείσει τους καζάκους σε όλες τις γραμμες. Ο Άκης Μάντζιος συνέχισε με τους ίδιους ποδοσφαιριστές ενώ από την πλευρά της Αστάνας ο Καντέτε πέρασε  στην θέση του Μπετσιράι.
O Άρης συνέχισε να πιέζει και στο δεύτερο μέρος. Απείλησε με σουτ του Μαντσίνι στο 53′ και του Γκάμα στο 57′, ενώ στο 61′ η κεφαλιά του Φαμπιάνο έφτασε στα χέρια του Νεπογκόντοφ.
Στο 78ο λεπτό ο Άρης πέτυχε το δεύτερο γκολ όταν ο Σάσα πήρε την κεφαλιά και την  έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-0 και ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα.
Με δέκα παίκτες έμεινε ο Άρης, καθώς ο Ματεό Γκαρσία που πέρασε στο παιχνίδι στο 68ο λεπτό δέχθηκε δύο κάρτες σε διάστημα είκοσι λεπτών και αποχώρησε για τα αποδυτήρια. Ο ιταλός διαιτητής Φάμπρι θεώρησε πως ο Γκαρσία δεν μάζεψε τα πόδια και βρήκε τα πόδια παίκτη της Αστάνας.
Οι παίκτες του Άρη οπισθοχώρησαν μετά την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μετεό Γκαρσία και μάζεψαν τις γραμμές τους. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο Μπερτόγλιο ανετράπη από παίκτη της Αστάνα αλλά ο Ιταλός Φάμπρι δεν καταλόγισε πέναλτι υπέρ του Άρη και οδήγησε την αναμέτρηση στην παράταση.
Στο 100′, οι καζάκοι έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Αϊμπετοφ να παίρνει την  κεφαλιά τεστάροντας τα αντανακλαστικά του Ντένις, με τον τερματοφύλακα του Άρη να κρατάει το 2-0. Στην κόντρα επίθεση ο Δημήτρης Μάνος έχασε τρομερή ευκαιρία, όταν ο Ζουρίτσκι του είπε  «όχι» στο τετ α τετ. Το πρώτο μέρος της παράτασης έληξε με το σκορ να παραμένει 2-0 υπέρ του Άρη.
Ο Ενέο Μπίτρι μείωσε στο 120+1′ σε 2-1 για την Αστάνα, διαμόρφωσε το τελικό σκορ στη ρεβάνς και άφησε τον Άρη εκτός Ευρώπης.

Ακολουθήστε τη Karfitsa στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον κόσμο.