18 Απριλίου 2024

search icon search icon

Σούπερ Λίγκα: ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρίπολης 1-1

Καταγραφή

Ισόπαλος 1-1 ολοκληρώθηκε και ο δεύτερος αγώνας της πρώτης ημέρας των πλέι οφ στη Σούπερ Λίγκα, που διεξήχθη στην Τούμπα ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Αστέρα Τρίπολης.
Απέναντι σε έναν μουδιασμένο από τη συντριβή στον τελικό του Κυπέλλου ΠΑΟΚ οι Αρκάδες ξεκίνησαν καλύτερα και πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας, παγώνοντας το θεσσαλονικιώτικο γήπεδο μόλις στο 12ο λεπτό.
Στην πρώτη φάση του αγώνα ο Αστέρας άνοιξε το σκορ με τον Μπαράλες, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος αλλά… «Τζέραρντ» του Σκόνδρα, που έπεσε μόνος χάνοντας την μπάλα και ο Αργεντινός προχώρησε και με συρτό σουτ νίκησε τον Γλύκο.
Περιέργως, μετά το γκολ οι παίκτες του Στάικου Βεργέτη έδωσαν πάρα πολύ χώρο στον ΠΑΟΚ με αποτέλεσμα να δεχθούν μεγάλη πίεση. Περιέργως επειδή όχι μόνο το momentum του αγώνα ήταν με το μέρος τους, αλλά επειδή ο αντίπαλός τους ήταν σε κακή κατάσταση και με άσχημη ψυχολογία.
Ως εκ τούτου ο «Δικέφαλος» δέχθηκε το «δώρο» του αντίπαλου, πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να χάνει ευκαιρίες, με τον Αθανασιάδη στο 18΄, τον Μάρτενς στο 22΄, τον Στοχ στο 27΄ και στο 41΄, με τα σουτ των προαναφερόμενων ποδοσφαιριστών να απειλούν την αντίπαλη εστία.
Η πίεση του ΠΑΟΚ στην επανάληψη έγινε ακόμη μεγαλύτερη, με τους φιλοξενούμενους να αμύνονται πια μαζικά αλλά να δέχονται το γκολ της ισοφάρισης στο 59΄ από τον Στοχ, που πήρε την ασίστ του Νάτχο.
Από εκεί και ύστερα το παιχνίδι ήταν μονόλογος της μακεδονικής ομάδας, που όμως σταμάτησε πάνω στον εξαιρετικό Ερνάντεζ. Στο 76΄ ο τερματοφύλακας του Αστέρα απέκρουσε το σουτ του Κουλούρη, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ισπανός πορτιέρε σταμάτησε μόνος, τρεις φορές στην ίδια φάση (!), τους παίκτες του ΠΑΟΚ.