, Παρασκευή
29 Μαρτίου 2024

search icon search icon

Στα προημιτελικά του «Barcelona Open» ο Τσιτσιπάς

Ακάθεκτος συνεχίζει ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο Barcelona Open, καθώς μετά τη νίκη του 5-7, 3-6 επί του Αυστραλού Άλεξ Ντε Μινόρ, προκρίθηκε στους «8».

Σε έναν αγώνα που διήρκεσε 1 ώρα και 25 λεπτά ο Στέφανος Τσιτσιπάς «λύγισε» με 2-0 σετ τον Άλεξ Ντε Μινόρ για να πάρει την 7η διαδοχική του νίκη στη φετινή χωμάτινη σεζόν, στην οποία έχει 13 στα 13 κερδισμένα σετ μέχρι στιγμής.

Ο Στέφανος είχε 19 winners και 14 αβίαστα λάθη, με τον Ντε Μινόρ να έχει 17 winners και 16 αβίαστα λάθη. Στο 1ο σετ ένα break έκανε τη διαφορά και το πέτυχε ο «Τσιτσιφάστ» στο 12ο game, που ήταν και το πρώτο game στο οποίο βρήκε ευκαιρίες για break, αξιοποιώντας τη 2η από αυτές και κατακτώντας το σετ με 7-5.

Οι δύο τενίστες έδωσαν σκληρή «μάχη» στο πρώτο σετ, αφού αν και ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 0-1 στο πρώτο game, το Νο 25 της παγκόσμιας κατάταξης κατάφερε να τον ισοφαρίζει μέχρι το 5-5. Ο Τσιτσιπάς συγκεντρώθηκε και έφτασε στο 5-7.

Ακολουθήστε τη Karfitsa στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον κόσμο.