Στον τελικό του Rolan Garros ο Στέφανος Τσιτσιπάς - Karfitsa.gr
Αθλητικά Επικαιρότητα

Στον τελικό του Rolan Garros ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Ο Έλληνας τενίστας έπειτα από ένα δραματικό ματς νίκησε με 3-2 σετ τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του σε τελικό Γκραν Σλαμ.
Ο καταπληκτικός Στέφανος Τσιτσιπάς έγραψε ιστορία με τη δραματική νίκη του επί του Αλεξάντερ Ζβέρεφ με 3-2 σετ (3-6, 3-6, 6-4, 6-4,) έχοντας προηγηθεί 2-0. Ο Ζβέρεφ με το σερβίς του έβαλε δύσκολα στον Στέφανο ισοφάρισε σε 2-2, αλλά ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας κατάφερε στο 5ο σετ να πάρει τη νίκη.
Ο 22χρονος άσος έγινε ο πρώτος Έλληνας τενίστας που προκρίθηκε σε έναν τελικό Γκραν Σλαμ και δη στο Roland Garros.
Πλέον περιμένει ως αντίπαλο την Κυριακή έναν εκ των Νόβακ Τζόκοβιτς ή Ράφα Ναδάλ που παίζουν στον άλλον ημιτελικό.