ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ

Σε ρυθμό ρελαντί και ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο η ΑΕΚ επικράτησε στη Ριζούπολη 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης. Η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο το γκολ το έψαξε με υπομονή. Και το βρήκε με προσωπικές ενέργειες. Στο 37ο λεπτό ο Μπακασέτας έστρωσε την μπάλα με τακουνάκι στον Μάνταλο, ο οποίος «άδειασε» τον Βαφέα και με μια προσποίηση στον Χουάντερσον, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε το προβάδισμα στο σκορ στην ΑΕΚ αλλά κυρίως το πάνω χέρι στο παιχνίδι. Το γκολ που «κλείδωσε» τους τρεις βαθμούς για την Ένωση, ήρθε επίσης από εξαιρετική συνεργασία στο 85ο λεπτό. Αυτή την φορά από τον Κλωναρίδη που έκανε την κούρσα από τα δεξιά και την παράλληλη σέντρα και τον Λιβάγια που έστειλε με προβολή την μπάλα στα δίχτυα.

Διαιτητής: Ευάγγελος Γρατσάνης (Τρικάλων)

Βοηθοί: Κολοσιώνης (Αιτ/νιας), Διπλάρης (Θράκης)

ΑΠΟΛΛΩΝ ( Γιάννης Ματζουράκης): Χουάντερσον, Στάθης, Κύργιας, Κονέ, Τριάδης (85’ Β, Οριουέλα, Βαφέας, Γκίνο, Ντ’ Ούρσο (78’ Γκονσάλες), Μπεντινέλι, Ακόστα (75’ Σικαμπάλα).

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλος, Γκαλο, Χουλτ, Μοράν (46’ Άλεφ), Σιμόες, Πόνσε (61’ Κλωναρίδης), Λιβάγια, Μάνταλος, Μπακασέτας (75’ Μπογέ).