, Τρίτη
19 Μαρτίου 2024

Superleague 7η αγων.: ΑΕΛ- Λαμια 1-2

Την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η Λαμία και δη με ανατροπή εκτος έδρας επί της ΑΕΛ.
Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από την ΑΕΛ στη Λάρισα, πέτυχε δύο γκολ στο δεύτερο μισό, έπαιξε από το 75′ με παίκτη λιγότερο, αλλά κράτησε το 1-2. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μίλος Ντέλετις  ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο σχεδόν κατέρρευσε. Η Λαμία κατόρθωσε να βρει δύο γκολ, να φτάσει στην ανατροπή και τελικά να φύγει με τη μεγάλη νίκη. Το 1-1 έγινε στο 48′ με κοντινή κεφαλιά του Μπαράλες (από εκτέλεση φάουλ του Επστάιν και κεφαλιά – πάσα του Δημούτσου), τον οποίο έχασε ο Μόρας, ενώ το 1-2 στο 65′ με καταπληκτικό σουτ του Επστάιν, ύστερα από πανέμορφη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, κατά την οποία και πάλι αδράνησε η άμυνα. Στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βάντερσον ωστόσο, κατόρθωσαν να κρατήσουν το σπουδαίο «διπλό».
Διαιτητής: Γιώργος Κομίνης (Θεσπρωτίας)
Βοηθοί: Αντώνης Σινιωράκης (Χανίων), Σταύρος Σίπκας (Σάμου)
4ος: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)
ΑΕΛ (Τζανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Κόεφ, Γκόλιας, Μόρας, Χούμπτσεφ, Φατιόν, Μπάλλας (75′ Μιλοσάβλιεβιτς), Μπαργκάν (70′ Κούνιτς), Σαχίτι (13′ λ. τρ. Ακόστα), Πίτι, Ντέλετιτς.
ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοβ, Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον, Αντέτζο, Σκόνδρας, Μπλάζιτς (63′ Οσμάν), Επστάιν (83′ Ασιγκμπα), Πλιάτσικας, Μπαράλες, Δημούτσος (68′ Μπερτόγλιο), Καραμάνος.

Ακολουθήστε τη Karfitsa στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον κόσμο.