, Πέμπτη
28 Μαρτίου 2024

search icon search icon

Βέλλιος… λαμπρός τον οδηγεί!

thumbnail (1)Με χατ-τρικ του Απόστολου Βέλλιου ο Ηρακλής επιβλήθηκε 3-0 της Καλλονής κι έκανε ποδαρικό με το δεξί στο 2016.
Η αναρρίχηση  του Ηρακλή στη βαθμολογία της Super League συνεχίζεται, μετά τη νέα νίκη του, που ήταν η πρώτη για το 2016. Η Καλλονή που μπήκε ελπιδοφόρα στον αγωνιστικό χώρο του Καυτανζογλείου, δεν κατάφερε να προβάλλει σθεναρή αντίσταση και μοιραία γνώρισε την ήττα.
Το σκορ για τον “γηραιό” άνοιξε ο Βέλλιος με κοντινή προβολή μετά από σέντρα του Πασά από δεξιά, ενώ ο ίδιος ήταν αυτός που έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα δύο τερμάτων στο 43′, εκτελώντας εύστοχα πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι σε χέρι του Κρολ εντός της περιοχής.
Στο 2ο ημίχρονο ο Ηρακλής συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία στο ματς, δημιουργώντας συχνά πυκνά επικίνδυνες στιγμές μπροστά στην εστία του Χογκ. Από την άλλη πλευρά οι νησιώτες είχαν να επιδείξουν ελάχιστες αξιόλογες στιγμές, με του Χουάντερσον να έχει να ανησυχεί μόνο για τις ενέργειες του Μανούσου.
Το τελικό σκορ διαμόρφωσε και πάλι ο Βέλλιο με δυνατό συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής στο 70ο λεπτό του αγώνα.
Ο διαιτητής Αρετόπουλος υπέπεσε σε δύο σφάλματα στο ματς, όταν στο 34′ αρνήθηκε πέναλτι στον Μπουκουβάλα, ενώ στο πέναλτι που κέρδισε στο 43′ ο Ηρακλής, είχε προηγηθεί φάουλ στον Κεϊτά.
Σημειώνεται πως ο Απόστολος Βέλλιος με τα 3 γκολ που σημείωσε, έφτασε τα 9 στο εφετινό πρωτάθλημα.
Οι συνθέσεις:
Ηρακλής (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Κυριακίδης, Στάμου, Μπαρτολίνι, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης, Τσιλιανίδης, Βέλλιος (75′ Λουκίνας), Ρομάνο (86′ Ζαμπάζης), Πασάς (56′ Περόνε).
Καλλονή (Νίκος Καραγεωργίου): Χογκ, Τσαμπούρης, Ούκα, Αναστασιάδης, Κεϊτά, Καλτσάς, Γουέρε (59 Μπαργκάν), Γεωργίου, Μάρκοβιτς (76′ Ελλακόπουλος), Μανούσος, Κρολ (46′ Σπυρόπουλος).pamesports.gr

Ακολουθήστε τη Karfitsa στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον κόσμο.