Υποβιβάστηκε και μαθηματικά ο Αρης - έχασε από τον Εργοτέλη - Karfitsa.gr
Αθλητισμός

Υποβιβάστηκε και μαθηματικά ο Αρης – έχασε από τον Εργοτέλη

Ηττα (2-0) από τον Εργοτέλη και υποβιβασμός για τον Αρη...

Η ήττα από τον Εργοτέλη, σήμανε και μαθητικά τον υποβιβασμό του Αρη, στη Football League. Οι “κίτρινοι” με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά, έχασαν από τον Εργοτέλη και σκόρπισαν θλίψη στο κόσμο, που βρήκε τα αποθέματα και πήγε στο “Κλεάνθης Βικελίδης”.

Ο κόσμος δεν άντεξε  και ξέσπασε με συνθήματα κατά του Λάμπρου Σκόρδα, της διοίκησης της ΠΑΕ, ενώ από τη γενικότερη κατάσταση δεν ξέφυγαν ο Σούλης Παπαδόπουλος και οι παίκτες του Αρη.

Το πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε σε εφιάλτη για τον Αρη, αφού ήταν ελάχιστες οι περιπτώσεις που είχε σωστή μεσοεπιθετική λειτουργία, ενώ, το κυριότερο, ο Εργοτέλης έχασε κλασικές ευκαιρίες και πέτυχε δύο γκολ. Στο 9’ σημειώθηκε η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, ο Διαμαντάκος βρέθηκε απέναντι στον Διούδη, αλλά ο γκολκίπερ του Άρη έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 28′ έπειτα από κόρνερ του Μπουχαλάκη και αδράνεια της άμυνας από κοντά ο Σαρρής άνοιξε το σκορ. Και πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ήρθε και το 2-0. Μετά από σέντρα από τον Μπουχαλάκη, δεν μπόρεσαν να διώξουν οι αμυντικοί του Άρη και ο Διαμαντάκος με πλασέ νίκησε για δεύτερη φορά τον Διούδη. Στο 33′ οι «κίτρινοι» θα μπορούσαν να μειώσουν, με τον Μανιά (άστοχη κεφαλιά έπειτα από φάουλ-σέντρα του Τάτου).

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία παρά την… επιθετικότητα που έδειξε ο Άρης. Σχεδόν με την σέντρα οι «κίτρινοι»έφθασαν μία ανάσα από το γκολ όταν από γύρισμα του Καμινιώτη δεν μπόρεσε ο Μπακασέτας με προβολή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Από κει και πέρα, οι γηπεδούχοι πίεσαν, αλλά οι τελικές προσπάθειές του ήταν σχεδόν ακίνδυνες για τον Στοϊκοβιτς. Ο τελευταίος αποβλήθηκε στο 87’ γιατί στην προσπάθειά του να σταματήσει τον Μανιά, έπιασε την μπάλα με τα χέρια εκτός περιοχής.

ΑΡΗΣ: Διούδης, Βλάχος, Μπουγαϊδης, Γιαννίτσης (46’ Καραγκούνης), Οικονομόπουλος (46’ Τριανταφυλλάκος), Βαγγέλη, Τσιάρας, Καμινιώτης (61’ Σουνάς), Τάτος, Μπακασέτας, Μανιάς.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Στοϊκοβιτς, Πίτσος, Μεχία, Τζανακάκης, Ιμπραϊμ (83’ Μονακέλο), Καρντόσο, Σαρρής, Μπουχαλάκης (75’ Κοζορώνης), Ρομάνο, Χαντί, Διαμαντάκος (88’ Αθανασίου).