06:22, Τετάρτη
05 Οκτωβρίου 2022

Χάντμπολ: Εξαιρετική εμφάνιση και νίκη 31-25 για την Εθνική στην πρεμιέρα με την Ολλανδία

ε το καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 Β’ Κατηγορίας η Εθνική Εφήβων, επικρατώντας της Ολλανδίας με 31-25 (12-11 ημίχρονο), στην «Sports Arena “Drive-in”» του Τελ Αβίβ, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής.

Παρά το γεγονός ότι οι Ολλανδοί έδειξαν λίγο πιο σταθερή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας αρκετές φορές ισχνό προβάδισμα, η Εθνική Ομάδα, κατάφερε να «γυρίσει» το 11-9 σε 11-12 λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γιάννη Πηλαλίδη κυριάρχησε από την αρχή, άρχισε να «χτίζει» μία μικρή διαφορά με τα γκολ του -κορυφαίου της Εθνικής- Δημήτρη Παναγιώτου (18-15) κι άνοιξε την «ψαλίδα» στα 7 γκολ στο 52’15’’ (27-20), «τελειώνοντας» ουσιαστικά τον αγώνα.