, Παρασκευή
29 Μαρτίου 2024

search icon search icon

Έχασε από τον Ιωνικό ο Άρης

Ο Άρης ηττήθηκε με 1-0 στη Νίκαια από τον Ιωνικό στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League και υπέστη την τέταρτη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα του μέσα στο 2023.

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν στο πρώτο ημίχρονο με πολλά λάθη και πολλά νεύρα. Μάλιστα, σε όλο το πρώτο μέρος μόνο οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν ευκαιρία με τον Οντουμπάτζο στο 23′ να πασάρει στον Γκρέι χωρίς ωστόσο να μπορεί να κερδίσει τον Χουτεσιώτη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το τέμπο ήταν ίδιο με αυτό του πρώτο ημιχρόνου, έπειτα και στο 60′ λεπτό ο Σεμπά μετά από λάθος απομάκρυνση της μπάλας ανατράπηκε από τον Κουέστα και ο Λοβέρα με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ 1-0. Ο Άλαν Πάρντιου ξύπνησε τους παίκτες και ανέβασαν στροφές αλλά χωρίς να δημιουργήσουν κάτι αξιοσημείωτο μπροστά από την εστία του Χουτεσιώτη με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν την πρώτη τους εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα.

Από την άλλη, ο Άρης σημείωσε την Πέμπτη ήττα στα έξι τελευταία ματς σε όλες τις διοργανώσεις, με τα προβλήματα να διογκώνονται για τον Άλαν Πάρντιου.

Διαιτητής: Γιώργος Τζοβάρας (Φθιώτιδας)

Κίτρινες: Μάντζης, Σεμπά – Κουέστα, Καμαρά.

Οι συνθέσεις:

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Ρομαό, Λοβέρα (70’ Αντούνες), Σάκιτς (86’ Μπουενά), Φαντιγκά (86’ Καμπράλ), Κάνιας, Σεμπά (90’+3’ Μασάς), Μάντζης (70’ Μάνος).

ΑΡΗΣ (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο (78’ Ρουπ), Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ντουκουρέ (11’ Ματέο Γκαρσία), Νταμπό (78’ Εμπακατά), Μαζικού (66’ Καμαρά), Νταρίντα, Ιτούρμπε (78’ Καμάτσο), Γκρέι.