, Τρίτη
25 Ιουνίου 2024

search icon search icon

Νίκη με ανατροπή για ΠΑΟΚ στο «Κλεάνθης Βικελίδης»

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με ανατροπή 2-1 τον Άρη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και ξεκίνησε ιδανικά τα φετινά play-offs.

Ο Άρης κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και πάτησε τους παίκτες του ΠΑΟΚ, καθώς οι κιτρινόμαυροι είχαν πολύ καλές φάσεις, δοκάρια και ένα ακυρωμένο γκολ. Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ άλλαξε ριζικά την εικόνα του στο δεύτερο μέρος και έφυγε από Βικελιδης με τους τρεις βαθμούς που τον κρατάνε στη μάχη του τίτλου.

Ο Λουίς Πάλμα άνοιξε το σκορ στο 12′ με ωραίο δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Κοτάρσκι για το 1-0 των «κιτρινόμαυρων».

Στο 38′, ο Πάλμα πάσαρε στον Καμαρά που σέντραρε με τον Ιτούρμπιε να πιάνει κεφαλιά και αυτή να πηγαίνει στο οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι, ενώ ο Νταρίντα με νέα κεφαλιά δεν μπόρεσε να κερδίσει τον κροάτη τερματοφύλακα. Ένα λεπτό αργότερα, οι γηπεδούχοι είχαν νέο δοκάρι με κεφαλιά του Φαμπιάνο. Δύο λεπτά μετά, ο Καμαρά υποδέχθηκε εντυπωσιακή κάθετη πάσα από τον Ματέο Γκαρσία με τον Αφρικανό στράικερ να νικά τον Κοτάρσκι όμως ήταν εκτεθειμένος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του ΠΑΟΚ μπήκαν πιο δυνατά, πίεσαν και έφτασαν στην ισοφάριση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σβάμπ στο 68′. Η φάση Σβαμπ – Μπράμπετς εντός περιοχής του Άρη ελέχθηκε από το VAR και καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ.

Εννέα λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ πέτυχε την ανατροπή με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς. Ο Ράφα Σοάρες έφυγε από αριστερά ο Σιαμπάνης έδιωξε με τον Ζίβκοβιτς να παίρνει το ριμπάουντ και να σκοράρει.

Στις καθυστερήσεις, σημειώθηκε μεγάλη ένταση ανάμεσα στους πάγκους των δύο ομάδων, με την Αστυνομία να αναλαμβάνει δράση και τον Λουτσέσκου να αποβάλλεται.

Διαιτητής: Μοχάμεντ Αλ-Χακίμ (Σουηδία)

Κίτρινες: Οντουμπάτζιο, Καμαρά, Φαμπιάνο  – Σβαμπ, Κωνσταντέλιας, Κάργας.

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Απόστολος Τερζής): Σιαμπάνης, Οντουμπάτζιο, Μαζικού (86′ Πίρσμαν), Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Ετέμπο (87′ Νταμπό), Νταρίντα, Πάλμα (86′ Χριστοδουλόπουλος), Ματέο Γκαρσία (80′ Γκρέι), Ιτούρμπε (80′ Καμάτσο), Καμαρά.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κετζιόρα (46′ Σοάρες), Κάργας, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Ντάντας (46′ Σβαμπ), Αουγκούστο, Κωνσταντέλιας, Νάρεϊ (46′ Τάισον), Α. Ζίβκοβιτς (88′ Ελ Καντουρί), Ολιβέιρα (62′ Τόμας).