27 Ιουλίου 2024

search icon search icon

ΠΑΟΚ – Άρης 82-76: Kαι στο τέλος το ντέρμπι βάφεται… ασπρόμαυρο στο Παλατάκι

BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΠΑΟΚ - ΑΡΗΣ (ΠΑΥΛΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ / MEGA PRESS)

Σε ένα… τρελό παιχνίδι όπου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε έως και με διαφορά 20 πόντων ο Δικέφαλος άντεξε την αντεπίθεση του Άρη και επικράτησε στο PAOK SPORTS ARENA με 82-76 διευρύνοντας το σερί των νικών του απέναντι στον αιώνιο αντίπαλό του.

Το παραδοσιακό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ομολογουμένως ήταν τρελό καθώς ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με +20 (54-34) στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ήρθε η αντίδραση του Άρη ο οποίος πλησίασε στην ολική επαναφορά. Κι έτσι όλα κρίθηκαν στο τέλος όπου ο ΠΑΟΚ πάτησε στην άμυνά του αλλά και σ’ ένα μεγάλο τρίποντο του Κένταλ Σμιθ για να επικρατήσει.

Ο αγώνας

Το πρώτο δεκάλεπτο παίχθηκε αποκλειστικά με τους κανόνες του ΠΑΟΚ ο οποίος διάβασε σωστά την άμυνα του Άρη, εκτέλεσε με 10/15 σουτ κι αν στην αρχή είχε πρωταγωνιστή τον Χάρισον (12-11, 5’) ο οποίος σημείωσε οκτώ πόντους, στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Μιχάλης Τσαϊρέλης (8π.). Οι γηπεδούχοι άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά η οποία ήταν στο +8 (30-22) στο τέλος του δεκαλέπτου καθώς οι «κίτρινοι» έπαιζαν δίχως… ταυτότητα, δηλαδή, δίχως άμυνα.

Οκτώ συνεχόμενοι πόντοι του Ρομπέρτο Γκάλινατ έφεραν την απόλυτη ισορροπία (30-30, 12’), αλλά από εκείνο το σημείο και μετά ο ΠΑΟΚ δεν επέβαλε απλά το παιχνίδι του αλλά κυριάρχησε κατά κράτος. Η άμυνα του Άρη ήταν… σκορπισμένη στο γήπεδο και ο Δικέφαλος έχοντας εξαιρετική ανάγνωση φάσεων σκόραρε με χαρακτηριστική ευκολία και με 81% στα σουτ εντός παιδιάς.

Αρχικά έκανε 12-0 σερί κυριαρχώντας στη ρακέτα με τον Μιχάλη Τσαϊρέλη (42-30, 15’) για να συνεχίσει με τον ίδιο τρόπο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ανεβάζοντας τη διαφορά στο +20 (54-34). Τσαϊρέλης, Χάρισον, Σμιθ και Άλστον ήταν οι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Φώτη Τακιανού έχοντας πετύχει τους 42 από τους 54 πόντους της ενώ η διαφορά στα ριμπάουντ (23-6) ήταν χαώδης. Για τον Άρη, μόνο ο Γκάλινατ ήταν σημείο αναφοράς με 14!

Ο Άρης βελτίωσε την άμυνά του στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου κρατώντας τον ΠΑΟΚ στους δύο πόντους στα πρώτα 4:30 αγωνιστικά λεπτά και με πρωταγωνιστή τον Σανόγκο έκανε απόπειρα επιστροφής (56-45). Ωστόσο, τα λάθη των Σόουζα-Καρ κόστισαν στους «κίτρινους» και από την άλλη πλευρά έδωσαν το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να αναπνεύσει (62-45) σε μια στιγμή όπου δεν είχε λύσεις. Ο Άρης συνέχισε να επενδύει στην άμυνα κι ένα τρίποντο του Βασίλη Τολιόπουλο μείωσε τη διαφορά για να κλείσει η περίοδος με σκορ 68-59.

Ο Άρης συνέχισε με την ίδια ένταση στην άμυνα καθώς ο ΠΑΟΚ ήταν… αλλού και η διαφορά μειώθηκε ακόμη περισσότερο (68-63, 32’) αλλά στο ίδιο σημείο οι «κίτρινοι» έχασαν τον καλύτερό του παίκτη καθώς ο Ισμαέλ Σανόγκο αποχώρησε υποβασταζόμενος από το γήπεδο σε μια στιγμή όπου πάτησε άσχημα στο παρκέ. Οι «κίτρινοι» θα μπορούσαν να είχαν πετύχει την ολική ανατροπή αλλά ο Γκάλινατ πήρε προσωπικές προσπάθειες και δεν δικαιώθηκε (68-66, 33:30).

Ο ΠΑΟΚ βρήκε τον πρώτο του πόντο στην τελευταία περίοδο έπειτα από μια εύστοχη βολή του Κένταλ Σμιθ και με δύο ακόμη από τον Χάρισον πήρε ανάσα (73-66, 36’) καθώς ο Άρης πέταξε στα σκουπίδια πέντε διαδοχικές επιθέσεις του. Ο Άρης βρήκε ένα καλάθι με τον Χάρελ, είδε επίσης τον Σλαφτσάκη να αστοχεί σε δύο ελεύθερες βολές κι έτσι δεν κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά στο μέτρο του δυνατού (73-70).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στα τελευταία 100 δευτερόλεπτα με το μαξιλαράκι των τριών πόντων (77-74). Στην κρίσιμη επίθεση ο ΠΑΟΚ φλέρταρε με το λάθος αλλά αυτή τελείωσε ιδανικά, μ’ ένα τρίποντο του Κένταλ Σμιθ (80-74) 50’’ πριν το τέλος κι εκεί ουσιαστικά έπεσαν οι τίτλοι τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 54-34, 68-59, 82-76

Πηγή: gazzeta.gr

Ακολουθήστε τη Karfitsa στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον κόσμο.