, Τρίτη
21 Μαΐου 2024

search icon search icon

Superleague 2: «Χτύπησε» στο τέλος ο ΠΑΟΚ Β’ και πήρε το τρίποντο

Επέστρεψαν στις νίκες και πήραν βαθμολογική ανάσα οι “ασπρόμαυροι”, που επικράτησαν στο Πολύκαστρο του Απόλλωνα Πόντου με 1-0, για την 14η αγωνιστική της Superleague 2.

Στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης ο Αλμπάνης δοκίμασε το πόδι του από μακριά, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Το παιχνίδι στο πρώτο τέταρτο ήταν νευρικό, χωρίς κάποια αξιοσημείωτη στιγμή. Ο ΠΑΟΚ Β’ προσπαθούσε να πιέσει ψηλά, βάζοντας δύσκολα στην πρώτη πάσα του Απόλλωνα, δίχως όμως να το εκμεταλλευτεί. Στο 35′ ήρθε η πρώτη πραγματικά καλή στιγμή στο παιχνίδι. Ο Αλφρέντο γύρισε την μπάλα στην καρδιά της περιοχής των “ασπρόμαυρων”, το πλασέ του Αλμπάνη όμως πέρασε λίγο άουτ. Ο αγώνας δεν είχε καλό ρυθμό, με το 0-0 να αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του πρώτου μέρους.

Ο ΠΑΟΚ Β’ ήταν πιο δραστήριος στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και στο 57′ έχασε απίθανη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ! Σπυράκος και Γκούμας έφυγαν στην κόντρα, ο τελευταίος βρέθηκε απέναντι στον Κίναλη, αλλά πλάσαρε λίγο έξω. Στο 67′ το δυνατό σουτ του Αλφρέντο μέσα και δεξιά από την περιοχή κατέληξε στην αγκαλιά του Μοναστηρλή. Οι “ασπρόμαυροι” βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 72′. Από στημένη φάση και πρώτο σουτ του Σνάουτσνερ η μπάλα κατέληξε στον Δαρέλα, που με δυνατό τελείωμα από τη μικρή περιοχή έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Στο 77′ ο “Δικέφαλος του Βορρά” έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματά της, με τον Γκιτέρσο να βγαίνει σε θέση τετ α τετ, να σουτάρει δυνατά και τον Κίναλη να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ! Ο Απόλλωνας πήρε μέτρα στο γήπεδο στα τελευταία λεπτά, αλλά ο ΠΑΟΚ Β’ κράτησε το προβάδισμα του και πανηγύρισε ένα σπουδαίο εκτός έδρας τρίποντο.

Πηγή: Ertsports

Ακολουθήστε τη Karfitsa στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον κόσμο.