, Σάββατο
02 Μαρτίου 2024

Superleague: Εύκολο «ασπρόμαυρο» τρίποντο, βγαλμένο από…Playstation

Ο ΠΑΟΚ έμεινε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και μετά το «διπλό» στην Γερμανία κέρδισε εύκολα την Λαμία με 3-0, για την 13η αγωνιστική της Superleague.

Οι “ασπρόμαυροι” μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, με τις 11 ευκαιρίες να φανερώνουν την δυναμική του Δικεφάλου στο πρώτο μέρος. Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου μπήκαν συγκεντρωμένοι και αυτό πιστοποιήθηκε με γκολ. Συγκεκριμένα στο 22′ ο Ράφα Σοάρες έδωσε στον μάγο Κωνσταντέλια -ο οποίος σήμερα έπαιζε…Playstation στην Τούμπα- και αυτός με ένα δυνατό σουτ δεν άφησε πολλά περιθώρια στον Αλεξέι Κοσέλεφ, πετυχαίνοντας το 1-0. Η συνέχεια δεν άφησε πολλά περιθώρια στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δέχτηκαν και δεύτερο τέρμα πριν την ανάπαυλα. Στο 43ο λεπτό ο Ράφα Σοάρες έγινε αποδέκτης της μπάλας κάνοντας το 2-0 για τον ΠΑΟΚ.

Στο δεύτερο μέρος η Λαμία μπήκε πιο δυνατά, με τον Καρλίτος να προσπαθεί να βρει τον γκολ, όμως ο MVP της Ευρωπαϊκής νίκης του Δικεφάλου στην Γερμανία Ντομινίκ Κοτάρσκι ήταν εκεί. Μετά από λίγα “ψυχρά” λεπτά χωρίς ιδιαίτερη φάση, ο ΠΑΟΚ ανέβασε και άλλο τον δείκτη του σκορ. Δώδεκα λεπτά μετά την επανέναρξη του αγώνα, ο Κωνσταντέλιας έδωσε ωραία πάσα στον Σάστρε, αυτός μπήκε μέσα στην περιοχή και με ένα ωραίο σταθερό σουτ, “έγραψε” το 3-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Η Λαμία θα μπορούσε να βάλει το γκολ της τιμής στο γήπεδο της Τούμπας με τον Τσιλιανίδη στο 89′ αλλά και του Σίντγκλει στο 91′, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Με αυτήν την νίκη ο ΠΑΟΚ προσπέρασε τον Ολυμπιακό στην βαθμολογία (29 βαθμούς) και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.