Στ. Αγγελούδης: Μουσείο Ολοκαυτώματος και Πάρκο Μνήμης η απάντηση στη μισαλλοδοξία
Στην παρουσίαση της οριστικής μελέτης για το Μουσείο Ολοκαυτώματος βρέθηκε ο νέος δήμαρχος Θεσσαλονίκης, Στέλιος Αγγελούδης.
Όπως αναφέρει στην ανάρτηση του, προτεραιότητα της νέας διοίκησής του δήμου είναι η ανέγερση του Μουσείου Ολοκαυτώματος, καθώς και τη μετατροπή της πλατείας Ελευθερίας σε πάρκο Μνήμης.
«Είχα την ευκαιρία χθες, Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου, να παρακολουθήσω την παρουσίαση της οριστικής μελέτης για το Μουσείο Ολοκαυτώματος Ελλάδος, ενός κορυφαίου τοποσήμου, αφιερωμένου στη μνήμη των χιλιάδων Ελλήνων Εβραίων συμπολιτών μας θυμάτων του Ολοκαυτώματος.
Η ανέγερση του Μουσείου σε συνδυασμό με την μετατροπή της πλατείας Ελευθερίας σε πάρκο Μνήμης που θα προχωρήσει άμεσα είναι η δική μας ηχηρή απάντηση, η απάντηση της Θεσσαλονίκης, στο ρατσισμό και στη μισαλλοδοξία.
Δεν ξεχνάμε, επιβεβαιώνουμε τη δέσμευσή μας πως δεν θα επιτρέψουμε στην αδιαφορία και στη λήθη να επικρατήσουν.»